Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapılan yeni bir çalışma, oturduğunuzda yemeğin tadının daha iyi olmasına duruşumuzun tat algısı üzerindeki etkisinden kaynakladığın tespit etti. Güney Florida Üniversitesi'nden bir pazarlama profesörü olan ve çalışmanın baş araştırmacısı Prof. Dr. Dipayan Biswas, çapraz-modal etki konusunda uzman ve özellikle denge, duruş ve mekansal yönelimden sorumlu olan vestibüler duyunun, duyusal duyumla nasıl etkileşime girdiğini inceledi.

Bu alanda yapılan önceki araştırmalar, geleneksel beş duyusal sistemin (görsel, koku, dokunsal, işitsel ve tatlandırıcı) rolünü ve gıda değerlendirmelerini nasıl etkilediğini incelemişti. Yapılan bu yeni araştırma, genellikle denge ve duruştan sorumlu olan "altıncı duyu sistemi olarak adlandırılan vestibüler sistemin etkilerini inceleyerek duyusal pazarlamanın sınırlarını genişletmektedir. Altı deneyin sonuçları, duruşla (yani oturma ile ayakta durma) ilgili vestibüler duyumların yemek tadı algılarını etkilediğini göstermektedir. Spesifik olarak, ayakta durmak (oturmak yerine) vücut üzerinde daha fazla fiziksel stres yaratır ve bu durum da duyusal duyarlılığı azaltmaktadır. Sonuç olarak, ayakta dururken (oturmamaya karşı) bir duruşta tüketiciler, tatlandırıcı yiyeceklerin ve içeceklerin tadını daha az lezzetli, yoğun olarak değerlendirir ve daha az miktarda tüketirler. Bu bulgular, duyusal pazarlamanın sınırlarını genişletmek ve duyusal sistemlerin yiyecek tadı algıları üzerindeki etkilerini kavramsallaştırmaktadır. Günümüzde toplumdaki ayakta yemek yemeye yönelik artan eğilim göz önüne alındığında, araştırmacılar bulgularının restoran, perakende ve diğer gıda hizmeti ortamı tasarımları için işe yarar bulgulara sahip olduğuna dikkat çektiler.

Ayakta Yemek Yiyince Sıcaklık Da Farklı Algılanıyor

Çalışmada araştırmacı ekip ek olarak ayakta durmanın sıcaklık algısı üzerindeki etkisini de test etti. Çalışma kapsamında katılımcılara sıcak kahve verildi. Ayaktaki bireyler, oturanlara göre kahvenin daha az sıcak olduğunu bildirdiler. Ancak, ayakta içenler oturanlardan daha az kahve içtiler ve fiziksel stresin iştahı bastırdığını öne sürdüler. Bu nedenle ayakta yemek yemenin, uzun vadeli kilo kaybı hedeflerine de yardımcı olabileceği öne sürüldü. Özellikle ayakta dururken yemek yemek (oturmaya karşı) tüketimin azalmasına yol açıyordu. Araştırmacılar, ayakta durma pozisyonun ayrıca daha fazla fiziksel strese neden olduğunu ve bunun da kalp pompasını daha fazla çalıştırarak kardiyovasküler sisteme destek olduğunu belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Dipayan Biswas, Courtney Szocs, Annika Abell. Extending the Boundaries of Sensory Marketing and Examining the Sixth Sensory System: Effects of Vestibular Sensations for Sitting versus Standing Postures on Food Taste Perception. Journal of Consumer Research, 2019; DOI: 10.1093/jcr/ucz018

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler