Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bir grup çalışmanın dahil edildiği bir meta-analizde toplam süt ürünü alımının Parkinson hastalığı için artmış risk ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu konuda yapılan çalışmaların genel sonucu, sık süt ürünleri tüketilmesinin Parkinson hastalığı için az miktarda artmış riskle ilişkili olduğu yönündedir.

Amerikan Nöroloji Akademisi'nin tıp dergisi Neurology’de yayınlanan bir araştırmaya göre ise, günde en az üç porsiyon az yağlı süt ürünü tüketilmesi, günde bir porsiyondan az tüketilmesine göre, daha fazla Parkinson hastalığı gelişme riskiyle ilişkili bulundu.

Araştırmacılar, çalışmalarında Hemşire Sağlık Çalışmasına kayıtlı 80.736 kadın ve Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışmasına kayıtlı 48.610 erkeğe ait yaklaşık 25 yıllık verileri analiz ettiler. Katılımcılara, her iki yılda bir sağlık anketleri ve her dört yılda bir beslenme anketleri uygulandı. Bu süre içerisinde 1.036 kişide Parkinson hastalığı gelişti. Araştırmacılar, süt, krem, peynir, yoğurt, dondurma, tereyağı, margarin ve sorbe dahil olmak üzere, katılımcıların ne tür süt ürünün tükettiğini incelediler. Daha sonra, süt olarak tam yağlı sütlerin Parkinson hastalığının bir riski ile ilişkili olup olmadığını değerlendirdiler ve anlamlı bir ilişki bulamadılar. Bununla birlikte, günde en az üç porsiyon az yağlı süt ürünü tüketenler, günde bir porsiyondan daha az tüketenlere kıyasla %34 oranında daha fazla Parkinson gelişme riskine sahiplerdi. yağsız ve az yağlı süt tüketimine bakıldığında ise, haftada bir porsiyondan az tüketenlere kıyasla, günde bir porsiyondan fazla tüketen kişilerde Parkinson gelişme riski %39 daha fazla bulundu. Sorbe veya dondurulmuş yoğurt tüketimi de hafif bir artan risk ile ilişkiliydi.

Çalışmanın başlangıcında bir günde en az üç porsiyon az yağlı süt ürünü tüketen 5.830 kişiden yalnızca 60’ında yani %1’inde, çalışma süresi boyunca hastalığı gelişti. Bununla birlikte, günde bir porsiyondan daha az, az yağlı süt ürünü tüketen 77.864 kişinin 483'ünde yani %0,6’sında Parkinson hastalığı gelişti.

Araştırmacılar çalışmalarında sık tüketilen düşük yağlı süt ürünlerinin Parkinson hastalığı için az miktarda artmış riskle ilişkili olduğunu bulsalar da, süt ürünü tüketimine ilişkin öneriler yapılmadan önce daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Medikaynak Referanslar

American Academy of Neurology (AAN). "Does consuming low-fat dairy increase the risk of Parkinson's disease?" ScienceDaily. ScienceDaily, 7 June 2017.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler