Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ESCMID Koronavirüs Hastalığı Konferansı'nda (ECCVID, çevrimiçi 23-25 Eylül) sunulan yeni araştırma, karantina yürürlüğe girdikçe ve vaka sayıları düştükçe, hastaların maruz kaldığı virüs miktarının (viral yük) düştüğünü ve bunun yoğun bakıma ihtiyaç duyan ve ölmekte olan hastaların daha düşük oranlarıyla bağlantılı olabileceğini öne sürüyor. Çalışma, IRCCS Sacro Cuore Don Calabria Hastanesi, Negrar, İtalya'dan Dr Chiara Piubelli ve meslektaşları tarafından yapılmıştır.

Mart 2020'de İtalya, SARS-CoV-2'den (COVID-19) en ciddi şekilde etkilenen ülkelerden biriydi. Ardından Mayıs ayı sonuna kadar vaka yükü giderek azaldı. Bu çalışmanın amacı, epidemiyolojik geçişte yüksekten alçağa geçiş sırasında klinik belirtilerin şiddeti ile viral yük arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesiydi.

Araştırmacılar, IRCCS Sacro Cuore Don Calabria Hastanesi acil servisinde teşhis edilen 373 COVID-19 vakasını analiz etti ve yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastaların oranını elde ettiler. Viral yükü tahmin etmek için, her örnek için döngü eşik değerini (Ct) tahmin ettiler - daha yüksek bir döngü eşiği daha düşük bir viral yükü gösterir.

Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastaların oranı Mart'ta %6,7'den Nisan'da %1,1'e ve Mayıs'ta sıfıra düştü. Viral yük için -Mart ve Nisan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkla- Mart ve Mayıs arasında 24'ten 34'e (ortalama değerler) yükselen bir Ct eğilimi gözlemlediler (viral yükün azaldığını gösterir).

Araştırmacılar şu sonuca varıyor: "Yoğun bakıma ihtiyaç duyan COVID-19 hastalarının oranında zamanla bir azalma ve viral yükün medyan değerlerinde bir azalma gözlemledik. Epidemiyolojik bağlam, yüksek bulaşma ortamından düşük bulaşma ortamına değiştikçe, insanlar muhtemelen daha önce daha az şiddetli klinik belirtilerle ilişkilendirilen daha düşük bir viral yüke maruz kaldılar. "

Medikaynak Referanslar

"Study Suggests Link Between Decreasing Viral Load And Proportion Of COVID-19 Patients Needing Intensive Care". Science Codex, 2020, https://sciencecodex.com/study-suggests-link-between-decreasing-viral-load-and-proportion-covid-19-patients-needing-intensive. Accessed 16 Oct 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler