Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Basit bir RNA molekülü, bağışıklık sisteminin viral enfeksiyona "ilk yanıt vericiler" harekete geçirir ve yeni bir Yale Tıp Okulu araştırmasının bulgularına göre, kronik COVID-19 vakaları olan farelerde SARS-CoV-2 virüsünü bile yok edebilmektedir.

SLR14 olarak bilinen molekül, vücudun doğuştan gelen veya enfeksiyona ilk tepkisinin anahtarı olan bağışıklık hücreleri tarafından üretilen bir protein grubu olan interferonların üretimini tetikleyebilen basit, üretimi kolay bir RNA döngüsüdür. Çok sayıda çalışma, yüksek düzeyde interferon üreten COVID-19 hastalarının, enfeksiyonun ilk günlerinde interferon düzeylerinin düşük olduğu hastalara göre çok daha iyi sonuçlara sahip olduğunu göstermiştir.

Experimental Medicine dergisinde 10 Kasım'da yayınlanan yeni rapora göre, tedavi edilen fareler, COVID-19'a neden olan virüs olan SARS-CoV-2'nin çok sayıda varyantına da iyi yanıt vermiştir Araştırmacılar, insanlarda yapılan klinik deneylerin SLR14'ün etkinliğini doğrularsa, nispeten ucuz bileşiğin aşı bulunabilirliğinin sınırlı olduğu düşük gelirli ülkelerde COVID-19 vakalarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini söylemektedir. Yeterli düzeyde antikor üreten B hücreleri ve virüs öldürücü T hücreleri oluşturamayan bağışıklığı baskılanmış bireyler için de bu durum önemli faydalar sağlayabilmektedir.

Bununla birlikte, yeni çalışma için, Iwasaki'nin laboratuvarında yüksek lisans öğrencisi olan yazar Tianyang Mao liderliğindeki bir ekip, SLR14 gibi bileşiklerin doğuştan gelen bağışıklık sistemini aktive edip edemeyeceğini ve COVID-19 dahil olmak üzere viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayıp sağlayamayacağını araştırmıştır. Deneylerde, araştırmacılar, bileşiğin tek bir dozunun fareleri şiddetli hastalık ve ölüme karşı korumak için yeterli olduğunu, çeşitli varyantlara karşı çalıştığını ve hatta virüsü kronik enfeksiyonlu farelerde yok edebileceğini bulmuşlardır.

Iwasaki, "Kronik enfeksiyonu temizleyen doğuştan gelen bağışıklık aktivasyonunun sonuçları şaşırtıcı ve muhteşemdi." demiştir. SLR14 ve benzeri bileşiklerin patent hakları, Yale'de Sterling Moleküler, Hücresel ve Gelişim Biyolojisi Profesörü ve bu çalışmanın ortak yazarı olan Iwasaki ve Anna Pyle tarafından ortaklaşa kurulan ve yeni ajanlar arayan RIGimmune'a aittir.

Medikaynak Referanslar

Yale University. "Immune system early responder can combat COVID-19.". ScienceDaily, 10 November 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler