Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

2018 Haziran ve Temmuz aylarında, New York'taki Roswell Park Kapsamlı Kanser Merkezi’ndeki altı hastada Sphingomonas paucimobilis bakteriyemisi meydana geldi. Merkezin normalde yılda sadece bir veya iki vakası olduğundan, iki ay içinde görülen altı vaka dikkat çekiciydi.

Buna neyin neden olduğuna yönelik yapılan araştırmada, opioid hidromorfonun enjektörlerinin kurcalandığı ve patojenik bakteri kaynağı olan musluk suyunun ilaç hırsızlığını gizlemeye çalışmak için kullanıldığı ortaya kondu. Narkotik maddenin bir kısmının alındığı ve su kaynaklı bakteri ile kirlenmiş eşit hacimli bir musluk suyuyla değiştirildiği anlaşıldı.

Sphingomonas bakteremisinden etkilenen altı hastadan en az ikisinin hastaneye yatması ve antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmesi gerekti. Sfingomonas bakteremili altı hastadan üçü daha sonra öldü. Ancak araştırmacılar, iki ölümün sfingomonas bakteremisi ile açıkça bir ilişkisi olmadığını belirttiler. Filloides meme tümörü olan 28 yaşında bir kadına ait üçüncü ölüm, geçici sfingomonas bakteriyemisinden yaklaşık 4 hafta sonra, metastatik kanser ile ilgili komplikasyonlar ve tekrarlayan E. coli bakteriyemisinden kaynaklanan septik şokla ilişkilendirildi.

Hastane Yönetimleri Uyanık Olmalı

Sfingomonas türlerinin bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda bile nadiren kan enfeksiyonlarına neden olması nedeniyle, kontaminasyondan şüphelenildi. Bu yüzden araştırmacılar, bölgesel mikrobiyoloji laboratuvarları, ABD Gıda ve İlaç İdaresi ve ilaç tedarikçileri ile kontrolden geçti ancak hiçbir ipucu bulunamadı. Daha sonra, ilaçlar da dahil olmak üzere olası kontaminasyon kaynaklarını değerlendirdiler. S. paucimobilis, bileşik hidromorfonun hasta kontrollü analjezi enjektörlerinden izole edildi.

Bir yıl önce, aynı merkezde çalışan bir hemşire, yasadışı yoldan uyuşturucu maddeleri elde etmek de dahil olmak üzere çeşitli suçlarla suçlanmış ve tutuklanmıştı. İlaç verme raporunda, tutuklanan hemşirenin narkotik depolama için kilitli çekmeceye tekrar tekrar ve uygunsuz şekilde eriştiği gösterildi. Araştırmacılar, bu hemşirenin eriştiği bazı enjektörlere baktılar ve sonra servislerde bulunan Pyxis ilaç dispanseri sistemlerine döndüler. Enjektörler açık bir kurcalanma işareti göstermiyordu, ancak kromatografik analiz, seyreltildiklerini gösterdi.

Araştırmacılar bu deneyimleri üzerine, diğer klinisyenleri su kaynaklı bakteriyeminin kurumsal bir sorunun işareti olabileceği konusunda uyardılar. Sağlık kurumlarının, tesisteki bir hasta grubunun su kaynaklı bir bakteriyeminin bir sonucu olarak enfeksiyonlarla hastalanmaları durumunda, opioid kötüye kullanımı ve çalınması konusunda uyanık olması gerektiğini vurguladılar.

Medikaynak Referanslar

Bacteremia May Be Sign of Opioid Theft, Says Cancer Hospital - Medscape - Aug 07, 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler