Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Sağlık sektörü için önemli bir keşif olabilecek yeni bir cep telefonu uygulaması ve laboratuvar kiti, bir akıllı telefonun dünyanın herhangi bir yerindeki hastadan bakterileri tanımlamasına izin vermektedir. Yeni uygulama ile, doktorların hastaları teşhis edebilmesi ve bir saatlik bir ofis ziyareti sırasında uygun antibiyotiği reçeteleyebilmesi hedeflenmektedir. Bunun da hastaların daha hızlı iyileşmesine ve daha düşük tedavi maliyetlerine yol açması planlanmaktadır.

UC Santa Barbara’da çalışan bilim adamları tarafından geliştirilen "İdrar yolu sepsis hastalarında akıllı telefon tabanlı patojen tanısı" çalışması, EbioMedicine dergisinde yayınlanmıştır. Algılama sistemi, en yaygın görülen enfeksiyonlardan olan idrar yolu enfeksiyonlarının hızlı bir şekilde teşhis edilmesini başarmıştır. Uygulama, bir kimyasal reaksiyonu ölçmek için bir akıllı telefonun kamerasını kullanmakta ve yaklaşık bir saat içinde bir teşhis belirleyebilmektedir. Bu basit, düşük maliyetli test dünyanın en uzak lokasyonlarında bile gerçekleştirilebilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları için bu basit test, klinik teşhislerin fazlaca önem kazandığı kısa bir zaman diliminde; yani 1 saat, 18 saat ve 28 saatte tanı koyabilmektedir. Araştırmacılar bu laboratuvar testinin, uzman olmayan kullanıcıların kolayca erişebileceği heyecan verici bir potansiyele sahip olduğunu düşünmektedirler.

Oldukça Basit Bir Test

Uygulamanın kullanım süreci oldukça basittir. Hastanın idrar numunesinin küçük bir hacmi, telefonun kamerası ve teşhis kiti kullanılarak akıllı telefon uygulaması tarafından toplanır ve analiz edilir. Ek özel materyal gerektirmez. Kurumların işbirliği, dünyanın herhangi bir yerindeki bakteriyel enfeksiyonları teşhis etmek için sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından kullanılabilecek hızlı, düşük maliyetli teşhisler geliştirmek için başlatılmıştır. Test hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir ve laboratuar kiti 100 dolardan daha az bir maliyetle üretilebilir. Kit olduktan sonra tek ihtiyacınız bir akıllı telefon, bir sıcak tabak, LED ışıkları ve bir karton kutudur.

Bu telefon uygulaması Android işletim sistemi için geliştirilmiştir ve Google Play Store'dan indirilebilir. Uygulamayı açtıktan sonra kullanıcı, test örneklerini çalıştırmadan önce adım adım bir öğreticiden eğitim alır.

Bu buluş, alanında ilk olması itibariyle oldukça heyecan vericidir.

Medikaynak Referanslar

Barnes L, et al. Smartphone-based pathogen diagnosis in urinary sepsis patients. EBioMedicine, 2018; DOI: 10.1016/j.ebiom.2018.09.001

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler