Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Michigan Eyalet Üniversitesi’nde görev yapmakta olan bir araştırmacı, hastaların hastalanmasına neden olan bakterileri tespit etmenin daha hızlı bir yolunu geliştirerek, doktorlara hayatları kurtarmak için daha iyi bir şans veriyor.

Dr. Brett Etchebarne’nin geliştirdiği moleküler tanı sistemi, E. coli, stapyhlococcus enfeksiyonları ve hatta bazı süper böcekler gibi tehlikeli bakterileri belirleyebiliyor. Test, enfeksiyonlu hastalardan alınan kan, idrar, tükürük, yara, dışkı veya serebral omurga sıvısı örnekleri kullanılarak iki saat içinde sonuç verebiliyor. In-Dx olarak bilinen teşhis testini onaylamayı amaçlayan klinik bir araştırmada bir yıldan fazla bir zaman geçmiş durumda ve ön sonuçları zaten umut verici görünüyor.

Etchebarne, "Şimdiye kadar, teşhis sistemimizi kullanarak tam bakteri tespitinde neredeyse yüzde 85 doğruluk oranı elde ettik" dedi. Şu an en iyi sonuçlar idrar ve yara örneklerinden elde ediliyor. Bu test sayesinde normalde günler süren test süresi sadece 2 saate inmiş gibi görünüyor.

Test için en önemli çalışma alanlarından biri sepsistir. Eğer uygun şekilde tedavi edilmezse, septik hastaların yaşaması için yalnızca birkaç saatleri olabilir. Şu anda, dünya çapında her yıl milyonlarca insan sepsis sebebiyle ölmektedir çünkü sepsise yol açan bakterilerin kesin bir teşhisi genellikle çok uzun sürmektedir.

"In-Dx, en sık bulaşıcı organizmaların saptanması için yüksek duyarlılık ve özgüllüğe sahiptir ve bu da hekimlerin spesifik rahatsız edici bakterileri hızlı bir şekilde yönetmesine veya ekarte etmesine yardımcı olacaktır" diye belirtti Etchebarne. "Sepsisle mücadelede hedefinin erken olduğunu bilmek hasta bakım stratejilerini ve sonuçlarını en üst düzeye çıkarmanın çok önemli bir avantajı olacaktır."

Medikaynak Referanslar

Michigan State University. "Faster way of detecting bacteria could save your life." ScienceDaily. ScienceDaily, 3 February 2017. .

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler