Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yaratıcı mısın? Bu sorunun nesnel olarak cevaplanması zordur, ancak şimdi araştırmacılar insanlardan rastgele kelimeler söylemelerini istemenin ve ne kadar farklı olduklarını değerlendirmenin bu yeteneği ölçmenin yeni bir yolu olabileceğini söylüyorlar.

Harvard Üniversitesi'nden Jay Olson ve meslektaşları bu kelime bulmacasını Farklı İlişkilendirme Görevi (FİG) olarak adlandırıyor çünkü açık uçlu sorunlara farklı çözümler üretmeyi içeren yaratıcılığın bir bileşeni olan farklı düşünmeyi ölçüyor.

Geleneksel olarak, araştırmacılar yaratıcılığı değerlendirmek için iki ana yaklaşım kullanmışlardır. Bunlardan biri, birinin yemek yapma, yazma, resim yapma ve performans gibi bir dizi etkinlikteki başarılarını ölçen bir ankettir. Diğeri, yaratıcı düşünme yeteneklerini doğrudan değerlendiren örneğin insanları ortak bir ev nesnesinin yeni kullanımlarını listelemeye zorlamak gibi bir görev belirlemektir ancak bunlar genellikle zahmetli ve özneldir.

FİG’i alternatif olarak test etmek için ekip, 98 ülkede 8914 kişiden, birbirinden mümkün olduğunca farklı anlamlara sahip kelimeleri seçmek amacıyla 10 kelime listelemelerini istemiştir. Araştırmacılar, milyarlarca web sitesinde benzer bağlamlarda ne sıklıkta kullanıldıklarına bağlı olarak kelimeler arasındaki ortalama anlamsal mesafeyi hesaplamak için bir makine öğrenme algoritması kullanmışlardır-örneğin, "kedi ve "köpek , "kedi ve "kitap tan daha yakından ilişkilidir.

Ekip ayrıca katılımcılardan geleneksel yaratıcılık ölçüm testlerini almalarını istedi ve FİG’de daha yüksek puan alan kişilerin bu testlerde de daha yüksek puan aldığını tespit etmiştir. Veriler, diğer yaratıcılık testleri arasındaki puanlardaki değişimi açıklamakta 12 kata kadar daha iyiydi ve bunun geçerli bir yaratıcılık ölçüsü olduğunu öne sürmektedir. Olson, verilerin tamamlanması ve puanlanması için daha basit ve daha hızlı bir görev olarak hizmet edeceğini ve araştırmacıların çok sayıda insanda yaratıcılığı daha kolay ölçmelerini sağlayacağını umuyor.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nden Roger Beaty, verilerin yaratıcılığı ölçmeyi çok daha kolay hale getirdiğini kabul ediyor. "Ne yaratıcıdır? Olduğuna kim karar veriyor? İnsanlar yaratıcılığı değerlendirmede önemli bir rol oynuyor " diyor. "İnsanlar yaratıcılık konusunda çok iyi yargıçlar olsa da sık sık anlaşmazlığa düşüyorlar. Bu makaledeki gibi makineyle- öğrenme algoritmalarının kullanılması, araştırmacıların, öğretmenlerin ve endüstri türlerinin yaratıcılık için önemli bir bilişsel beceriyi hızlı ve güvenilir bir şekilde ölçmelerini sağlar.

Beaty, "Bu makale aynı zamanda yaratıcılığın insanlara özgü olup olmadığına dair can sıkıcı soruları da gündeme getiriyor" diyor ve yakında gerçekleşmeyeceğini vurgulayarak yaratıcılıkları değerlendirebilirse, algoritmaların da yaratıcı olabileceğini öne sürüyor, "Benim görüşüme göre, yaratıcılığı makinelere bırakmaktan hala uzaktayız ama bu arada, onların yardımına sahip olmak güzel.

Medikaynak Referanslar

Olson JA, Nahas J, Chmoulevitch D, Cropper SJ, Webb ME. Naming unrelated words predicts creativity. Proc Natl Acad Sci U S A. 2021 Jun 22;118(25):e2022340118. doi: 10.1073/pnas.2022340118. PMID: 34140408; PMCID: PMC8237676.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler