Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Başka birinin ne düşündüğünü ve nasıl davranacağını anlamak için başka birinin bakış açısını incelemeliyiz. Bu yeteneğe Zihin Teorisi denir. Yakın zamana kadar, araştırmacılar çocukların böyle bir düşünme sürecini gerçekleştirebilecekleri konusunda çelişiyordu. Araştırmacılar, PNAS dergisinde yayınlanan bir çalışmada bu soruya yeni bir cevap buldular. Araştırmaya göre sadece 4 yaşındakiler bile başkalarının ne düşündüğünü anlayabiliyorlar. Araştırma, bu eşsiz yeteneğin, bunu sağlayan belirli bir beyin ağının olgunlaşması nedeniyle yaklaşık olarak 4 yaşında ortaya çıktığını bildiriyor. Küçük çocuklar, düşündüklerine dayanarak başkalarının davranışlarını önceden tahmin edebilirler ancak araştırmalar bu davranış tahmini becerisinin farklı bir beyin ağına dayandığını göstermektedir. Beynin başka bir kişinin bakış açısını ele alacak iki farklı sistemi var gibi görünüyor ve bu iki sistem birbirinden farklı oranlarda olgunlaşır.

3 ve 4 Yaş Arasındaki Bilgi Uçurumu

Araştırmacılar bu ilişkileri 3-4 yaşındaki çocuklardan oluşan bir örnekte fareyi takip eden bir kedinin gösterildiği bir video klip yardımıyla araştırdılar. Kedi farenin iki kutudan birinde saklandığını izler. Kedi uzaktayken fare, kedi tarafından fark edilmeden diğer kutuya gizlenir. Böylece, kedi geri döndüğünde hala farenin ilk konumda olduğuna inanmalıdır.

Göz izleme teknolojisini kullanarak, bilim adamları çalışma katılımcılarının görünüş davranışlarını analiz ettiler ve fark ettiler: Hem 3 hem de 4 yaşındaki çocuklar, kedinin farenin ilk konulduğu kutuya gitmesini beklediler. Yani, kedinin inancına dayanarak kedinin fareyi nerede arayacağını doğru tahmin ettiler.

İlginç bir şekilde, bilim insanları çocuklara doğrudan kedinin fareyi nerede arayacağını sorduğunda, 3 yaşındaki çocuklar yanlış cevap verdi. Sadece 4 yaşındakiler başarılı oldu. Kontrol durumları bunun küçük çocukların soruyu yanlış anlamaları nedeniyle olmamasını sağladı.

Bu tutarsızlığın nedeni farklıydı. Çalışma, farklı beyin yapılarının, kedinin nasıl hareket edeceğine dair sözel olmayan tahminlerin aksine kedinin ne düşündüğüne dair sözlü akıl yürütmeye dahil olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar bu beyin yapılarını örtük ve açık zihin teorisi için bölgeler olarak adlandırıyor. Bu kortikal beyin bölgeleri, işlevlerini yerine getirmek için farklı yaşlarda olgunlaşır. Sözel olmayan eylem tahminini destekleyen supramarjinal girus daha erken olgunlaşır ve aynı zamanda görsel ve duygusal perspektif çekimi ile ilgilidir.

Araştırmacılar yaşamın ilk üç yılında, çocukların başkalarının ne düşündüğünü henüz tam olarak anlamadıklarına inanıyorlar. Çok küçük çocukların sadece bir başkasının görüşünü benimsediği temel bir perspektif edinme mekanizması var gibi görünüyor.

Medikaynak Referanslar

Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences. "The brain has two systems for thinking about others' thoughts." ScienceDaily. ScienceDaily, 6 March 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler