Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni araştırmalar kırmızı ve işlenmiş et, şeker ve rafine tahıllar/karbonhidratlar açısından zengin Batı tarzı diyetin bağırsak mikrobiyotası yoluyla daha yüksek kolorektal kanser riskine bağlı olduğunu ortaya koyuyor.

Brigham ve Kadın Hastanesinden araştırmacılar ABD çapında iki prospektif kohort çalışmasından 134.000'den fazla katılımcının verilerini inceledi. Ekip, 1000'den fazla kolorektal tümörde bulunan Escherichia coli suşlarından elde edilen DNA'nın yanı sıra diyet kalıplarını da analiz etti.

Ekip, poliketid sentaz (pks) olarak bilinen ayrı bir genetik ada taşıyan bakteri suşlarını aradı. Pks, insan hücrelerinde mutasyonlara neden olduğu gösterilen bir enzimi kodlar. Genel olarak ekip, Batı tarzı diyetin yüksek miktarda pks+ E. coli içeren kolorektal tümörlerle ilişkili olduğunu, ancak çok az miktarda pks+ E. coli içeren veya hiç içermeyen tümörlerle ilişkili olmadığını buldu.

Patoloji Anabilim Dalı Moleküler Patolojik Epidemiyoloji Programı'ndan sorumlu yazar Shuji Ogino: "Bu bulgular, Batı tarzı diyetlerin pks+ E. coli üzerindeki etkisiyle kolorektal kanser riskini artırdığına dair hipotezimizi destekliyor. Bu, Batı tarzı diyeti kanserdeki spesifik patojen bakterilerle ilişkilendiren ilk çalışmadır. Bir sonraki sorumuz, Batı tarzı diyetin ve yaşam tarzının hangi bileşeninin bu bakteri türünü içeren kolorektal kanser ile ilgili olduğudur." dedi.

Medikaynak Referanslar

Microbial link between Western-style diet and incidence of colorectal cancer uncovered. ScienceDaily, June 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/06/220627124937.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler