Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Pirinç, genelde, diğer gıdalardan on kat daha fazla inorganik arsenik içerir ve buna kronik maruz kalmak, gelişim sorunları, kalp rahatsızlığı, diyabet ve sinir sistemi hasarını içeren bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Pirinç ve pirinç bazlı ürünler anne babalar için yaygın bir seçimdir, sütten kesme sırasında yaygın olarak kullanılır ve kullanılabilirliği, besin değeri ve nispeten düşük allerjik potensiyeli nedeniyledir. Bebekler hızla büyüdükçe duyarlı bir gelişme aşamasındadırlar ve gelişmelerini engelleyip uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilecek arseniklerin zararlı etkilerine karşı daha duyarlı oldukları bilinmektedir. Beş yaşın altındaki bebekler ve küçük çocuklar aynı zamanda vücut ağırlık bazında yetişkinlerden yaklaşık üç kat daha fazla yiyecek yiyor; bu da nispeten aynı gıdanın inorganik arseniklerine üç kat fazla maruz kalması anlamına geliyor.

Ocak 2016'da, AB, ilişkili sağlık risklerini azaltmak amacıyla üretici firmalara azami bir inorganik arsenik sınırı koydu. Queens'deki Global Food Security Enstitüsündeki araştırmacılar, yaptıkları araştırmada bu yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana az miktarda değişim olduğunu ancak bebek pirinçli gıda ürünlerinin yüzde 50'sinin hala yasadışı inorganik arsenik seviyesi içerdiğini buldu. PLOS ONE dergisinde yayınlanan araştırma bulguları, emzirilen veya formülle beslenen bebekler arasındaki idrarda bulunan arsenik düzeyini karşılaştırdı. Özellikle buğday ya da süt intoleransı gibi diyet gereksinimleri olan bebekler için tercih edilen pirinç takviyeli formüller içeren formüllerle beslenenlerde emzirilen bebeklere kıyasla daha yüksek bir arsenik konsantrasyonu bulundu. Emzikten ayrılma işlemi bebeklerin arsenik maruziyetini daha da artırdı, bebeklerin sütten kesme işleminde beş kat daha fazla arseniğe maruz kaldıklarından, pirinç bazlı bebek ürünleri ile arsenik arasındaki bağlantının altını çizildi.

Bu yeni çalışmada araştırmacılar, yasa çıktıktan önce ve sonra pirinç içeren bebek mamullerini de karşılaştırdılar ve yeni düzenlemeler yürürlüğe girdikten sonra bile ürünlerde yüksek seviyede arsenik bulunduğunu keşfettiler. Özellikle bebekler ve küçük çocuklar için pazarlanan pirinç esaslı ürünlerin yaklaşık yüzde 75'i, AB yasalarıyla öngörülen standart arsenik düzeyinden daha fazlasını içeriyordu. Araştırma sonuçları oldukça çarpıcı. Araştırmacılara göre bu ürünlerdeki arsenik miktarını önemli ölçüde azaltmak için basit tedbirler alınabilir ve bu kadar zararlı seviyelerde kanserojen bulunan bebek mamaları satan üreticiler için hiçbir mazeret yoktur.

Medikaynak Referanslar

Signes-Pastor AJ, et al. Levels of infants’ urinary arsenic metabolites related to formula feeding and weaning with rice products exceeding the EU inorganic arsenic standard. PLOS ONE, 2017; 12 (5): e0176923 DOI: 10.1371/journal.pone.0176923

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler