Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Araştırmacılar beyaz etin kırmızı et kadar kolesterol seviyeleri açısından zararlı olduğunu düşündüğü için, yeni bir çalışma et severler için bazı kötü haberleri getirdi. Araştırma, beyaz etin kırmızı etten daha sağlıklı olduğu inancına ters düşüyor. Bu inanç, kırmızı et alımı ile daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski arasında bir bağlantı bulan çeşitli gözlemsel çalışmalara dayanmaktadır. Bununla birlikte yeni araştırmanın yazarları, beyaz et ve kolesterol arasındaki bağlantının bilimsel literatürde yeterince ilgi görmediğini savunuyorlar. Bu nedenle bir araştırmacı ekip bu bağlantıyı daha ayrıntılı olarak araştırmaya amaçladı ve farklı et alımlarının arterlerdeki yağ birikintilerine neden olabilecek lipit ve lipoprotein seviyelerini nasıl etkilediğini test etti.

Et ve Et Dışı Alımın Karşılaştırılması

Araştırmacılar çalışma kapsamında düzenli olarak yüksek doymuş yağ asitleri veya düşük doymuş yağ asitleri tüketip tüketmemelerine göre sağlıklı kadın ve erkekleri iki gruba ayırdılar. Çalışmanın bu iki kolu içinde araştırmacılar rastgele olarak katılımcıları kırmızı et grubuna, beyaz et grubuna ve et olmayan bir protein diyet grubuna atadılar. Her grupta, 21-65 yaşları arasında ve vücut kitle indeksi 20-35 kilogram/metrekare arasında olan katılımcılar 4 hafta boyunca tahsis edilen yiyecekleri tükettiler. Müdahale sonrasında araştırmacılar, katılımcılarda şu değerleri ölçtü;

  • düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü ("kötü" kolesterol),
  • apolipoprotein B seviyeleri,
  • küçük ve orta, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) partiküllerinin yanı sıra toplam ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü ("iyi kolesterol")

Kırmızı ve Beyaz Etin 'Benzer' Etkileri Var

Çalışma, et yemekten tamamen kaçınmanın kan kolesterolünü, araştırmacıların daha önce inandıklarından çok daha fazla azalttığını tespit etti. Hem kırmızı hem de beyaz et tüketmek kandaki kolesterol seviyelerini eşdeğer seviyede bitkisel protein tüketmekten daha fazla arttırdı. Araştırmacılar, bu durumun öncelikle büyük düşük yoğunluklu lipoprotein parçacıklarındaki artışlardan kaynaklandığını belirttiler. Öte yandan sonuçlarda kolesterol seviyelerinin yükselmesi, diyetlerinde doymuş yağ seviyelerinin yüksek olup olmadığına bağlı değildi.

Araştırmacılar bulguların yüksek oranda bitki bazlı gıda içeren diyetleri destekleyen önerileri koruduğunu, ancak lipid ve lipoprotein etkilerine dayanarak kalp-damar hastalıkları riskini azaltmak için kırmızı et yerine beyaz et seçimi için kanıt sunmadığını belirttiler. Bilim insanları bu çalışmanın, her iki et proteini kategorisinin, karşılaştırılabilir diyetlerdeki bitkisel protein kaynaklarından elde edilenlerden daha yüksek, düşük yoğunluklu lipoprotein konsantrasyonlarına yol açtığını gösteren ilk çalışma olduğunun altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Is white meat really more healthful than red meat? Published  Thursday 6 June 2019 By Ana Sandoiu Fact checked by Paula Field MedicalNewsToday

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler