Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Doktor muayenehanelerinde yüksek tansiyona sahip, ancak ofis dışında normotansif olmak olarak tanımlanan beyaz önlük hipertansiyonu olan hastalar için uzun dönem kardiyovasküler riskler belirsizdir.

Yapılan yeni bir çalışmada, normal kan basıncı olan insanlara kıyasla, beyaz önlük hipertansiyonu (hipertansiyon ilaçları kullanmayan hastalarda) ve beyaz önlük etkisi (hipertansiyon ilaçları alan hastalarda) ile ilişkili riskler değerlendirildi. Araştırmacılar, PubMed ve EMBASE veri tabanlarını, dil kısıtlaması olmadan, başlangıçtan Aralık 2018'e kadar ilgili çalışmalar için taradılar. Normotansiyona kıyasla beyaz önlük hipertansiyonu (WCH) veya beyaz önlük etkisinin ( WCE) kardiyovasküler riskini değerlendiren, en az 3 yıllık takip süresi olan gözlemsel çalışmaları analize dahil ettiler.

Beyaz Önlük Hipertansiyonu, Normal Hipertansiyona Dönüşebilir

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen çalışmaya, tedavi edilmemiş WCH veya tedavi edilmiş WCE’ye sahip 25.786 katılımcı ve normal kan basıncına sahip 38.487 kişiyi içeren, ortalama 3 ila 19 yıl takipli 27 gözlemsel çalışma dahil edildi. Normottansiyona kıyasla, tedavi edilmemiş WCH, kardiyovasküler olaylar (tehlike oranı [HR], 1,36) tüm nedenlere bağlı mortalite (HR, 1,33) ve kardiyovasküler mortalite (HR, 2,09) için risk artışı ile ilişkilendirildi, bununla birlikte kardiyovasküler olayların tanımında inme içeren çalışmalarda WCH riski daha azdı (HR, 1,26). Tedavi edilen WCE ile kardiyovasküler olaylar (HR, 1,12), tüm nedenlere bağlı ölüm (HR, 1,11) veya kardiyovasküler mortalite (HR, 1,04) arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bulgular, çeşitli duyarlılık analizlerinde devam etti.

Araştırmacılar, tedavi edilmemiş beyaz önlük hipertansiyonunun, kardiyovasküler olaylar ve tüm nedenlere bağlı mortalite riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu belirttiler. Klinik dışı kan basıncı izlemesini öneren son kılavuzların, hipertansiyonun tanısında ve yönetiminde kritik öneme sahip olduğunu vurguladılar ve bulgularının klinik uygulamada bu izlemenin daha geniş bir şekilde uygulanmasını desteklediğini söylediler. İzole edilmiş klinik içi hipertansiyonu olan tedavi edilmemiş hastaların, sürekli hipertansiyona geçiş açısından yakından izlenmesi gerektiğin, bununla birlikte tedavi alan hastaların aşırı agresif yönetim tarafından zarar görmüş olabileceğini de aktardılar.

Medikaynak Referanslar

Elisabeth Mahase. White coat hypertension linked to double the risk of death from heart disease, study finds, BMJ 2019;365:l4186.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler