Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günümüzde robotlar, hayatın büyük bir bölümünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Robotik teknoloji, cerrahi ve kardiyolojide yaygın olarak kullanılırken beyin vasküler prosedürleri için kullanılmamaktadır. Bu çalışmada, Kanadalı araştırmacılar, ilk robotik beyin vasküler prosedürlerinin sonuçlarını rapor ettiler. Nörovasküler prosedürler için özel olarak uyarlanmış bir robotik sistem kullandılar.

Yazılım ve donanım uyarlamaları, mikrokateterleri, kılavuz telleri ve beyindeki endovasküler prosedürler için kullanılan diğer cihazları barındırmasını sağlar. Bu modifikasyonlar aynı zamanda operatöre önceki sistem modellerine göre daha hassas ince motor kontrolü sağlar. Araştırmacılar bu deneyimi, uzaktan nörovasküler prosedürler vizyonlarına ulaşmalarının ilk adımı olarak görüyorlar. Onlara göre, intrakraniyal anevrizma tedavisini robotik olarak yapabilmek, nöro-endovasküler müdahalede atılmış önemli bir adım olacaktır.

Beyin Anevrizmalarını Tedavi Etmek İçin İlk Kez Bir Robot Kullanıldı

İlk durumda, 64 yaşında kadın hasta kafatasının tabanında rüptürsüz bir anevrizma ile başvurdu. Ameliyat ekibi bir stent yerleştirmek için robotu başarıyla kullandı ve daha sonra aynı mikro kateteri kullanarak anevrizma kesesine girdi ve çeşitli bobinler yerleştirerek anevrizmayı sağladı. Tüm kafa içi adımlar robotik kol ile gerçekleştirildi. Bu ilk durumdan bu yana, ekip, akış yönlendirme stentleri gibi çeşitli cihazların yerleştirilmesi için robot kullanarak beş ek anevrizma tedavisini başarıyla gerçekleştirdi.

Beklenti, gelecekteki robot sistemlerinin uzaktan kontrol edilebilmesidir. Örneğin, bir doktor kendi sağlık kuruluşunda bulunduğu yerden yüzlerce ve hatta binlerce kilometre uzaklıktaki bir hastaya tedavi verebilir. İnme gibi zaman açısından kritik prosedürler için uzaktan robotlar aracılığıyla hızlı bakım sağlama yeteneğinin, hasta sonuçlarını iyileştirme üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve coğrafyadan bağımsız olarak her yerde hastalara üstün bakım sunulmasına izin verebilir. Araştırmacılar, deneyimlerinin ve bu teknolojinin gelecekteki operatörlerinin deneyimlerinin, başarılı robotik programların uygulanması için gerekli iş akışlarının ve süreçlerinin geliştirilmesine yardımcı olacağını ve bunun da gelecekte uzaktan bakım ağlarının kurulmasına yardımcı olacağını düşünüyorlar.

Beyin anevrizmalarını tedavi etmek için bir robot kullanımı uygulaması mümkündür ve bugün Amerikan İnme Derneği'nin Uluslararası İnme Konferansı 2020'de sunulan araştırmalara göre, stentler, bobinler ve diğer cihazları yerleştirirken hassasiyeti geliştirebilir.

Medikaynak Referanslar

American Heart Association. "Surgeons successfully treat brain aneurysms using a robot." ScienceDaily. ScienceDaily, 21 February 2020. .

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler