Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Beyin implantları yerleştirilmiş kişilerin belirli bir beyin bölgesini elektriksel olarak uyarmak değişen hedeflere uyum sağlama becerilerini artırmalarına yardımcı olurken, epilepsinin yanı sıra diğer hastalıklarda kişiye özel tedavi yöntemi olarak kişilerin daha sağlıklı olmalarına katkıda bulunuyor. Depresyon hastaları gibi duygu durumu bozuk kişilerin düşünce biçimlerinin de bozuk olduğu ve kendilerini karamsar düşüncelerin pençesinden kurtaramadıkları bilinmektedir. Beyin implantları yerleştirilmiş kişilerin beynini elektriksel olarak uyarmak daha esnek ve endişelerden arınmış şekilde düşünebilmelerini sağlıyor, böylece bu yöntem depresyon gibi hastalıkların tedavisinde bir umut olmaktadır.

Minnesota Üniversitesindeki Alik Widge ve meslektaşları, beyin implantları aracılığıyla beyni elektriksel olarak uyarmanın etkilerini araştırmak üzere bir çalışma gerçekleştirmiş ve epilepsi tedavisi için beyinlerine elektrot yerleştirilmiş 21 kişiyi çalışmaya katmıştır. Bu hastalarda depresyon yoktu, fakat bazılarında epilepsi ile ilişkili duygudurum bozuklukları bulunmaktaydı. Çalışmada, katılımcılara bir ekrandan bir ila üç arasında üç sayının gösterildiği bilişsel kontrol görevleri verilirken minik uyarılar oluşturmak için bu elektrotlar kullanılmıştır. Gösterilen sayılardan ikisi her zaman aynıydı ve katılımcıların görevleri farklı sayıyı belirlemek ve tuş takımında karşılık gelen tuşa basmaktı. Bazı görevlerde, farklı sayı tuş takımı üzerindeki fiziksel pozisyona eşleşirken, bazı görevlerde eşleşmemekteydi. Katılımcılar numaranın ekranda veya tuş takımında farklı olmamasını sağlamak için bilişsel kontrol kullanmaya zorlanıyordu. Katılımcılar beyinlerinin ne zaman uyarıldığını bilmiyordu ancak bazı görevleri yaptıkları sırada odaklanma becerilerinin arttığını, zihinlerini işgal eden endişenin dağıldığını ve bu etkilerin stimülasyondan kaynaklandığını hissettiklerini belirtiyorlardı. Beyinleri uyarıldığında, katılımcılar yaklaşık yüzde 5 daha hızlı doğru cevabı veriyorlardı.

Widge’ye göre bu oran fazla görünmese de zaman içinde esnek düşünce becerisi kazanmalarına ve böylece alışkanlıklarını değiştirmelerine yardımcı olabilecektir. Beyin merkezi içine elektrik akımı uygulamak insanın bilişsel kontrolünü zamanla artırarak, değişen hedeflere hızla uyum sağlama becerilerini artırırken, kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Depresyon gibi hastalıkların altında yatan özel beyin aktivitesinden kurtulmak gerektiğinde, implantlar ile beyni uyarmak bir tedavi olarak kullanılabilmekle birlikte psikiyatrik hastalıklarda derin beyin stimülasyonu ile ilgili daha çok araştırma yapmak gerekmektedir. Bu yöntemin kişinin kendilik algısını bozacağına dair endişeler olmakla birlikte, Widge’ye göre, hastalık bulutu dağılıp geçince kişiler nihayet berrak bir zihinle kendilerini algılayabilecekler ve ‘İşte ben buyum, depresyonsuz gerçek ben buyum diyebileceklerdir.

Medikaynak Referanslar

"Brain Implants: Electrical Stimulation Boosts Ability To Think Flexibly | New Scientist". Newscientist.Com, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler