Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve kilo vermek istiyorsanız sizce kilo verme şansınız ne kadar yüksek? "Wake Forest Baptist Medical Center da çalışmakta olan araştırmacılara göre bunu basit ve girişimsel olmayan bir beyin görüntüleme yöntemi ile tespit etmek mümkün.

Obesity dergisinin son sayısında yayınlanan bir makalede küçük bir çalışma grubu ile çalışan araştırmacılar, beyin volümü ölçümlerine göre başarılı şekilde kilo verme şansını %78 doğrulukla tespit etmeyi başardılar.

Çalışmaya dahil olan hastalarda bilgisayarlı bir algoritma aracılığıyla beyin yapısına ait bilgiler toplandı. Katılımcıların başlangıçtaki beyin beyaz ve gri cevher volümleri ölçülerek 18 ay sonundaki verdikleri toplam kilo miktarına göre kıyaslama yapıldı. Katılımcılar 60 ile 79 yaş aralığındaki 52 kişiden oluşmaktaydı ve hepsi ya aşırı kilolu ya da obezdi (Vücut Kitle İndeksi: 28’den büyük ve 42’den küçük).

Tüm katılımcılara başlangıta MR ile görüntüleme yapıldıktan sonra üç gruba ayrıldılar. Bir grupta sadece diyet, diğer grupta diyet ve aerobik egzersiz programı ve son grupta ise diyetle birlikte rezistans egzersiz programı uygulandı.

18 ay sonunda her üç grupta da başlangıç ve bitişteki kilo oranları kıyaslandığı zaman beyin volümü ölçümünün bu başarıyı tahminde oldukça başarılı olduğu görülüyor. Gri madde volümüne göre elde edilen başarı beyaz madde volümüne göre tahmine kıyasla daha iyi iken her ikisi kombine edildiği zaman bu başarı oranı daha da yükseliyor.

Araştırmacılar bu çalışmadaki örneklem sayısının az olmasının çalışma sonuçları üzerinde kısıtlayıcı etkisi olduğunu belirtmekle birlikte ileride daha kalabalık gruplarla benzer çalışmalar yapmak istediklerini de belirtiyorlar. İleride yapılacak çalışmalarla fonksiyonel beyin bağlantılarının bu başarı üzerindeki etkisi de incelenecek.

Medikaynak Referanslar

Mokhtari F. et al. Baseline gray- and white-matter volume predict successful weight loss in the elderly. Obesity, 2016; DOI: 10.1002/oby.21652

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler