Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılardan oluşan bir ekip, motivasyon ve duygu ile ilgili davranışların bilinen bir beyin bölgesinde stres sinyali sistemini devre dışı bırakarak aşırı içmeyi azalttığını bulmuştur. Şubat ayında çevrimiçi olarak yayınlanan ve Nörofarmakoloji'nin Mayıs sayısında yayınlanan çalışma, belirli bir beyin bölgesindeki zararlı tıkanıklığı içmeyi azaltmak için manipüle edilebilen belirli bir sistemi işaret etmektedir. MUSC ekibine, Charleston Alkol Araştırma Merkezi direktörü ve Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü'nde profesör olan Howard C. Becker başkanlık etmiştir. Becker aşırı alkol tüketiminin en yaygın kullanılan kalıplardan biri olduğunu bu riskli bir davranışın ve tekrarlanan aşırı içmenin bir sonucu olarak alkol kullanım bozukluğu geliştirme riskinin artması olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca Becker, özellikle ergenlik ve kolej yıllarında sürekli olarak içki içenlerin alkol kullanım bozukluğu geliştirme riskinin neredeyse 10 katı olduğunu belirtmiştir. Ama bir içki oturumunu aşırı olarak nitelendirmek için ne kadar alkol tüketilmelidir?

Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü veya NIAAA tarafından tanımlanan aşırı içmek, iki saat içinde yasal zehirlenme sınırına kadar içmek anlamına gelmektedir. Becker laboratuarında yüksek lisans öğrencisi ve makalenin ilk yazarı olan JR Haun, NIAAA'nın belirli içecek türleriyle ilgili standart olarak neyi düşündüğünü, bir içkinin kabaca 12 onsluk bir bira, beş onsluk bir kadeh şarap veya standart 1,5 onsluk damıtılmış alkollü içki olarak tanımladığı şeklinde açıklamıştır. Ayrıca JR Haun, porsiyon boyutlarının saf alkol yüzdesine göre değişebileceğini sözlerine eklemiştir. Becker ve Haun, yaptıkları çalışma ile riskli aşırı içmeyi azaltmak için potansiyel bir stratejiyi test etmişlerdir. Becker ekibinin araştırdığı sistem olan opioid reseptör sistemi bağımlılık alanında iyi tanınmaktadır. Morfin, eroin ve oksikontin gibi kötü niyetli narkotik ilaçların, opioid-reseptör sistemi üzerinde etki yaparak ilaçları bu kadar bağımlılık yaratan zevkli etkiler üretirler. Bununla birlikte, tabiri caizse, sinyal zevkiyle ilgili olmayan garip bir opioid reseptörü vardır ve Haun bunu kappa opioid reseptör sistemi, diğer opioid reseptörlerinin antitezidir şeklinde açıklamıştır. Bunu, genellikle ödül karşıtı bir sistem olarak adlandırıldığını belirtmiştir.

Kappa opioid reseptörlerini kapatmak aşırı içmeyi azaltıyor

Kappa opioid reseptörü zevk duygularının aksine stres ve hoşnutsuzluk üretir. İnsanlar içki içtiğinde ve olumlu etkiler yaşadıklarında, bunun nedeni olarak kısmen hoş opioid reseptörlerinin aktive edilmesi gösterilmekte birlikte, içmeyi ve mide bulantısını, baş ağrısını ve çekilme stresi oluşmaya başladıktan sonra kappa opioid reseptör sistemi aktive edilmektedir. Becker ekibi beyindeki kappa opioid reseptörlerini kapatmanın aşırı içmeyi azalttığını tespit etmişlerdir. Bu bulgu, kappa opioid reseptör sisteminin sadece olumsuz geri çekilme durumunda değil, aynı zamanda tıkınırcasına içmenin de sürülmesinde önemli olduğunu göstermektedir. Becker ve Haun, kappa opioid reseptör sisteminin, çekilme sırasında strese ve rahatsızlığa katkıda bulunmanın yanı sıra, aşırı miktarda, kompulsif alkol kullanımını da benzer şekilde yönlendirebileceğini varsaymaktadırlar. Hipotezlerini test etmeye başlamak için Becker ve Haun ilk önce beyinde kappa opioid reseptörleri tarafından yönlendirilen aşırı içilen tam bölgeyi tanımlamışlardır. Becker ekibi, genişletilmiş amigdala adı verilen bir yapı ağına ev sahipliği yapmıştır. Bu yapı Haun'a göre, beynin motivasyonel davranışlarda yer alan, strese çok duyarlı ve kompulsif içmede rol oynadığı bir parçasıdır. Beyindeki bu devre ağı ayrıca bir dizi kappa opioid reseptörü içerir bu da onu aşırı içmeyi düzenleme rolünü araştırmak için takımın en iyi adayı yapar. Genişletilmiş amigdaladaki kappa opioid reseptörlerinin aşırı içmeyi nasıl etkilediğini belirlemek için, Becker ekibi özellikle farelerdeki bu bölgedeki kappa opioid reseptörlerini inaktive etmişlerdir. Bu bulgu Becker ve Haun'un genişletilmiş amigdaladaki kappa opioid reseptör sisteminin aşırı içmeyi teşvik ettiği hipotezini desteklemektedir. Bu nedenle araştırmacılar, genişletilmiş amigdaladaki kappa opioid reseptörlerini bloke etmenin, aşırı içmeyi azaltmak için bir terapi olarak işlev görebileceğini ifade etmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Harold L. Haun, William C. Griffin, Marcelo F. Lopez, Howard C. Becker. Kappa opioid receptors in the bed nucleus of the stria terminalis regulate binge-like alcohol consumption in male and female mice. Neuropharmacology, 2020; 167: 107984 DOI: 10,1016/j.neuropharm.2020.107984

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler