Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Depresyonun en önemli etkilerinden biri motivasyon eksikliğidir. Cold Spring Harbor Laboratuvarından Profesör Bo Li ve Profesör Z. Josh Huang farelerin beyninde ödüllü görevleri gerçekleştirmeleri için motivasyonlarını etkileyen bir takım beyin hücreleri keşfetmişlerdir. Bu hücrelerin aktivitesini artırmak fareleri daha çalışkan ve daha sebatlı hale getiriyordu. Nöronlar farenin ölçüyü kaçırmasını ve ödüle bağımlı hale gelmesini önleyen bir takım özelliklere sahiptir.

Ön insüler korteks beynin motivasyonda kritik rol oynayan bir bölgesidir. Fareler fiziksel ve bilişsel görevleri yaparken, bu alandaki Fezf2 isimli geni aktive eden bir takım nöronlar aktif hale gelmektedir. Li ve ekibine göre bu nöronlar farenin görevi yerine getirme becerisini etkilememekte; beyin hücreleri farenin motivasyonunu yönlendirmektedir.

Fareler şeker ödülü almak için içinde şekerli su bulunan bir biberonu yalayacak şekilde eğitilmişlerdir. Araştırmacılar bu Fezf2 nöronların aktivitesini harekete geçirdiğinde, fareler daha sıkı çalışmaya başlamaktadır. Nöron aktivitesi harekete geçirilmediğinde fareler hız kesmektedir. Farelerin ödül almak için bir tekerlek içinde koştukları başka bir deneyde de benzer bulgular saptanmıştır. Fezf2 nöronları uyarıldığında fareler daha hızlı koşmuştur. Aynı etki diğer görevlerde de gözlemlenmiştir.

Li ve ekibi farelerin görevlerine ve ödüllerine bağımlı hale gelmelerini önleyen bir özelliği keşfettikleri için şaşakalmışlardı. Fareler şekerli suya doyduklarında, araştırmacılar Fezf2 nöronların aktivitesini artırsa dahi, daha fazla şeker emmek uğruna hızlanmıyor veya koşmuyorlardı.

Bu bulgular, motivasyonu bozan depresyon gibi zihinsel hastalıklar için yeni olası terapötik stratejileri müjdeliyor. Bu nöronların insan eşdeğerinde ince ayar yapabilmek için bir yöntem bulmak depresyon gibi zihinsel hastalıklar nedeniyle motivasyonunu kaybetmiş insanlara yardımcı olabilir. Bu yöntemle motivasyon seçici şekilde artarak, kişiler yapmaları gereken şeyleri yapabilecek hale gelirlerken "bağımlılık yapan bir ilaç kullanmamış olacaklardır.

Medikaynak Referanslar

'Fine-tuning motivation in the brain' Cold Spring Harbor Laboratory, ScienceDirect, December 9, 2021.
 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler