Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yaratıcılarının "göz kamaştırıcı yıldız yağmuru olarak adlandırdığı bu yanılsama, yıldız yağmuruna benzer şekilde, parıldıyormuş gibi görünen yanıltıcı ışınları uyarmaktadır. Birkaç konsantrik yıldız poligonundan oluşan bu görüntü izleyenlerin gerçekte orada bulunmayan bir odaktan çıkan parlak kısa süreli ışınlar görmesine neden olmaktadır.

Yazarlara göre bu yanılsamanın görsel efektleri diğer kafes temelli yanılsamalar ile ilgili daha önce açıklanmış bir dizi etkiye yüzeysel olarak benzemekte, fakat farklı olarak bu "göz kamaştırıcı yıldız yağmuru ndaki kısa süreli hayali çizgiler yıldız poligonlarının kesişme noktalarını diyagonal olarak birleştirmektedir.

Bu tip bir yanılsamanın nasıl ortaya çıktığını anlamak üzere araştırmacılar 100 katılımcı ile bir dizi deney gerçekleştirmiştir. Katılımcılar "göz kamaştırıcı yıldız yağmuru ile ilgili 162 farklı versiyon görmüşlerdir. Katılımcılara ne gördükleri sorulduğunda da farklı yanıtlar alınmıştır.

New York Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Veri Bilimleri Merkezinden Klinik Yardımcı Doçent Pascal Wallisch’e göre çok sayıda belirgin kesişim noktaları daha güçlü ve daha canlı ışınlara neden olmaktadır. Yazarlar kontrast, çizgi genişliği ve köşe sayısı gibi bir takım faktörlerin bir araya gelmesinin önemli olduğuna karar vermişlerdir.

Bu çalışma, gördüğümüz nesnede sübjektif bir gerçeklik yaratmak üzere beynimizin noktaları nasıl birleştirdiğini göstermekte ve algının yaratıcı doğasını vurgulamaktadır.

Medikaynak Referanslar

Michael W. Karlovich, Pascal Wallisch. Scintillating Starbursts: Concentric Star Polygons Induce IllusoryRay Patterns. i-Perception, 2021; 12 (3): 204166952110187 DOI: 10.1177/20416695211018720

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler