Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İngiltere'deki Bath Üniversitesi'ndeki bilim adamları ölümcül nörodejeneratif hastalığı tedavi etmek için bir ilaca dönüşme potansiyeline sahip, Parkinson hastalığının önlenmesinde umut vaat eden bir molekülü elde etmiştirlerdir. Araştırmayı Bath Biyoloji ve Biyokimya Bölümü yöneticisi Profesör Jody Mason şunları söylemiştir: "Hala çok fazla yapılacak iş var ancak bu molekül bir ön ilaç olma potansiyeline sahip. Bugün sadece Parkinson semptomlarını tedavi etmek için ilaçlar var, semptomlar gelişmeden önce bile insanları sağlığına kavuşturacak bir ilaç geliştirmeyi umuyoruz."

Parkinson Hastalığı insan hücrelerinde 'yanlış katlanan' spesifik bir proteinin birikmesi ve işlev bozukluğu göstermesi ile karakterize edilir. Protein -alfa-sinüklein (aS) -tüm insan beyninde bol miktarda bulunmaktadır. Yanlış katlandıktan sonra, Lewy cisimleri olarak bilinen büyük kütleler halinde birikmektedir. Bu kütleler, dopamin üreten beyin hücreleri için zehirlidir ve ölmelerine neden olan çökeltilerden oluşmaktadır. Beyinden vücuda iletilen sinyaller gürültülü hale geldikçe, Parkinson Hastalığının semptomlarını tetikleyen dopamin sinyalindeki bu düşüş, hastalarda belirgin titremelere yol açmaktadır.

αS-bağlı nörodejenerasyonu hedeflemek ve 'detoksifiye etmek' için önceki çabalar, bilim adamlarının αS yanlış katlanmasını önlemek için en iyi adayı bulmak için geniş bir peptit kütüphanesini (kısa amino asit zincirleri- proteinlerin yapı taşları) analizleri olarak ortaya çıktı. Bath'daki bilim adamları tarafından daha önceki çalışmalarda taranan 209.952 peptitten 4554W, αS 'nin çözeltilerdeki ve canlı hücrelerdeki laboratuar deneylerinde toksik hastalık formlarına toplanmasını engelleyerek en fazla umut veren seçenek olmuştur. En son çalışmalarında, aynı bilim insanları, işlevini optimize etmek için 4554W peptidini değiştirdi. Molekülün yeni versiyonu- 4654W (N6A)- ebeveyn amino asit dizisinde iki değişiklik içerir ve yanlış katlanma, çökelme ve toksisiteyi olarak azaltmada önemli ölçüde daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bununla birlikte, değiştirilmiş molekül laboratuar deneylerinde başarılı olduğunu kanıtlamaya devam etse bile, hastalık için bir tedavi hala yıllarca uzaktadır. Çalışmanın baş yazarı Dr. Richard Meade şunları söyledi: "Küçük moleküllü ilaçlarla agregasyonunu baskılamaya yönelik önceki girişimler, bu kadar büyük protein etkileşimlerini baskılamak için çok küçük oldukları için işe yaramadı. Bu yüzden proteinin toplanmasını önleyecek kadar büyük fakat ilaç olarak kullanılabilecek kadar küçük olduklarından peptitler iyi bir seçenektir.

4654W (N6A) peptidinin kültürlerde αS agregasyonu ve hücre sağkalımı üzerindeki etkinliği çok heyecan vericidir, çünkü toksisitesini baskılamak için αS proteinini nerede hedefleyeceğimizi bildiğimizi vurgulamaktadır. Bu araştırma sadece hastalığı önlemek için yeni tedavilerin geliştirilmesine yol açmakla kalmayacak, aynı zamanda hastalığın kendisinin temel mekanizmalarını ortaya çıkararak proteinin neden ilk aşamada yanlış katlandığı konusundaki anlayışımızı geliştirecektir. Profesör Mason şunları eklemiştir: "Sonra, bu peptidi kliniğe nasıl taşıyabileceğimizi çalışacağız. Onu daha fazla değiştirmenin yollarını bulmalıyız, böylece daha çok ilaca benzeyecek ve biyolojik zarları geçip beyin hücrelerine girebilecek. Bu, doğal olarak oluşan amino asitlerden laboratuarda üretilen moleküllere doğru ilerlemek anlamına gelebilir."

Bu araştırmanın Alzheimer hastalığı, Tip 2 diyabet ve semptomların protein yanlış katlanması ile tetiklenen diğer ciddi insan hastalıkları için de önemlidir. Alzheimer Research UK'deki araştırma başkanı Dr. Rosa Sancho şunları söyledi: " toksik hale gelmesini ve beyin hücrelerine zarar vermesini engellemenin yollarını bulmak, gelecekteki ilaçların Parkinson ve demans gibi yıkıcı hastalıkları durdurmak için yeni bir yolu vurgulayabilir. Lewy organları. " αS’nin yanlış katlanmasını durdurabilecek bir molekül geliştirmeye odaklı çalışmayı desteklemekten mutluyuz. Molekül laboratuvardaki hücrelerde denenmiştir ve bir tedaviye dönüşmeden önce daha fazla geliştirme ve teste ihtiyaç duyacaktır. "Şu anda Parkinson hastalığı veya Lewy cisimli demans için hastalığı-düzenleyen tedaviler mevcut değildir, bu nedenle araştırmaya devam eden yatırımlar bu hastalıklarla yaşayan herkes için çok önemlidir." yorumunda bulunmuştur.

Medikaynak Referanslar

Richard M. Meade, Kathryn J.C. Watt, Robert J. Williams, Jody M. Mason. A Downsized and Optimised Intracellular Library-Derived Peptide Prevents Alpha-Synuclein Primary Nucleation and Toxicity Without Impacting Upon Lipid Binding. Journal of Molecular Biology, 2021; 433 (24): 167323.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler