Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Virginia Üniversitesi (VU) Tıp Fakültesinden bilim insanları beyin sapında yer alan ve vücudun şiddetli kan kaybına tepkisini kontrol eden bir nöron kümesi keşfetti; travmatik yaralanmalar için yeni tedavi geliştirme çabalarına yardım edecek bir bulgu. Keşif kan kaybı sırasında kan basıncını koruyucu bir yanıtı yönlendiren bir nöron grubunun saptanmasıdır. Şiddetli kan kaybı sonunda kardiyovasküler kollapsa neden olur ve bu durum ’dekompanse kanama’ olarak adlandırılır. Bu yeni bulgu buradaki mekanizmaya ışık tutuyor.

VU Farmakoloji Bölümü'nden araştırmacı George Souza ‘Kan kaybı sırasında beyin, kalp ve beyin gibi kritik organlara kan akışını destekleyen kardiyovasküler bir yanıtı düzenler. Çalışmamız kan kaybına verilen kardiyovasküler tepkinin beyin sapındaki birkaç yüz nöronun aktivitesindeki değişikliklere bağlı olduğunu gösteriyor’ demiştir.

Kan Basıncı

Dr. Stephen Abbott ve arkadaşlarının elde ettiği yeni sonuçlar vücudun kan basıncını korumak için kullandığı önemli bir sürece ışık tutuyor. Abbott ve ekibinin tanımladığı adrenerjik C1 nöronları kan basıncını izler ve kan kaybı sırasında harekete geçer. Nöronlar kan kaybını algıladığında kan damarlarını daraltan ve kan basıncını koruyan sinir aktivitesini arttırmaktadır.

Bilim insanları gelişmiş görüntüleme ve ışık kullanarak nöronların uzaktan kontrolüne izin veren optogenetik adı verilen bir teknik kullanarak bu süreci belirleyebilmiştir. Araştırmaları C1 nöronlarının kan kaybı sırasında hiperaktif olduğunu ve bunun kan basıncını koruduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu nöronlar şiddetli kan kaybıyla inaktif hale gelir ve bu da kardiyovasküler kollapsa neden olmaktadır. Dekompanse kanama vücudun kapanmaya başladığı hemorajik şokun başlangıcıdır. Ancak bilim insanları laboratuvar farelerinde C1 nöronlarının yeniden etkinleştirilmesinin hem kan basıncını hem de kalp atış hızını iyileştirdiğini bulmuşlardır.

Abbott ‘Çalışmamız, dekompanse kanama sırasında kan basıncını kontrol eden beyin yollarının yeniden etkinleştirilmesinin kardiyovasküler kollapsı etkili bir şekilde tersine çevirdiğini gösteriyor. Çalışmamız tarafından açıklanan yolların nöromodülasyonunun kan kaybı sonrası gelişen hipotansiyon için yararlı bir yardımcı tedavi olabileceğini düşünüyoruz’ demiştir.

Bilim insanları dekompanse kanama başlangıcında C1 nöronlarının aktivitesinde azalmaya katkıda bulunan çeşitli faktörler olabileceğini belirtiyor. Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak ekibin bulguları gelecekteki araştırmalar için yol gösterici olacaktır. Abbott ‘ Bu bulgular kan kaybı sırasında beyin ile vücut arasındaki etkileşimin önemini vurguluyor ve kardiyovasküler kollapsın altında yatan neden için yeni bir bakış açısı sağlıyor’ demiştir.


Medikaynak Referanslar

Scientists discover body's natural alarm to battle blood loss, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler