Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Avustralya’da Gold Coast Hastanesi ve Sağlık Servisi'nde meme kanseri konusunda uzmanlaşmış bir profesör olan Rhea Liang, katıldığı profesyonel bir konferans sırasında bilgileri dinlemesine ve hatırlamasına yardımcı olmak için örgü ördü. Bir sunumun sonuna doğru, Liang’ın örgü örmesi Twitter'da paylaşıldı ve bu konferansın odağı haline geldi.

Tweet, çoğunluğu sağlık profesyonellerinden olmak üzere yüzlerce retweet ve yanıt aldı. Çok sayıda hemşire, hekim, meslek terapisti, tıp öğrencisi ve ebe, Liang’ı desteklediler ve triko, tığ işi, düğüm atmak, makrome, dikiş, iğne ya da karalama yapmak olmazsa, dikkatlerini toplayamayacaklarını tweetlediler. Zihinlerinin, el ile faaliyet göstermedikleri takdirde dağıldığını söylediler.

Avustralya’da Newcastle Üniversitesi’nden tıp öğretim görevlisi bir kullanıcı, örgü örmenin etrafta neler olduğuna dikkat etmesine yardımcı olduğunu ve örgü olmasaydı hayallere dalacağını belirttiği bir tweet attı. Liang ise yaşanan bu Tweet fırtınasından önce bilimsel sunumları dinlerken örgü örmesinin bireysel bir tuhaflık olduğuna inanıyordu. Şimdi bunu bir nöroçeşitlilik kanıtı olarak gördüğünü söyledi ve benzer şekilde düşünen çok sayıda kişiyle tanıştığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Düzenli Hareketler Belleği Güçlendiriyor

Bununla birlikte tüm Twitter kullanıcıları destekleyici değildi. Bazı kullanıcılar bilimsel sunumlar sırasında örgü örmenin sunum yapan kişiye veya diğer delegelere saygısızlık olduğunu ve bunun dikkat dağıtıcı olabileceğini yazdılar. Liang ise bu kullanıcılara örgü örmenin, telefonlarıyla ilgilenen, kağıda karalama yapan veya cihazlara yazı yazan diğer herkesin yaptıklarından farklı olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Massachusetts'te psikiyatr olan Wilkins, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, tekrarlayan fiziksel aktivitelerin dikkat ve bilişe nasıl bağlandığı konusundaki anlayışın çoğu dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve otizm spektrum bozukluğu olan kişilerin beyin görüntüleme çalışmalarından geldiğini aktardı. Genel popülasyonun, bilimsel sunumları dinlemek gibi büyük bilişsel zorluklarla karşılaşıldığında ortaya çıkan, beyindeki motor aşırı yükleme durumlarında, odağı geliştirmek için kendi düzenleme stratejileri olduğunu söyledi. Toplantıları sırasında, bacağını masanın altından aşağı yukarı hareket ettiren veya dikkatle odaklandığında kalemini vuran kişilerin buna örnek olarak sayılabileceğini belirtti.

Daha önce, kağıda karalama yapmayı konu alan bir çalışmada, yetişkinler karalama için randomize edildi ve sahte bir telefon görüşmesini dinledikten sonra yapılan bir sürpriz bellek testinde kontrollerden %29 daha fazla bilgiyi hatırladılar. Araştırmacılar belki de örgü örmenin dikkati arttırıp arttırmadığını konu alan yeni çalışmalar yapılmasının iyi olacağı fikrini öne sürdüler.

Medikaynak Referanslar

The 'Knitting Lady' Is a Surgeon and She's Paying Attention - Medscape - Aug 12, 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler