Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bipolar Spektrum Bozukluğu olanların bir alt grubu, ataklar dışında da süren duygu durum dalgalanmaları yaşar. Bu dalgalanmalar bazen hayatı dolu dolu yaşamayı zorlaştırabilir ve başkalarıyla ilişkilerde sorun yaratabilir. Bu haftalık, günlük ve hatta saatlik mizaç değişiklikleri ile yaşayan insanlar için güncel olarak birkaç tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Exeter Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen ThrRIVe-B programı, Diyalektik Davranış Terapisi (DDT) olarak bilinen ve duygu düzenlemeye yardımcı olmayı amaçlayan mevcut bir psikolojik tedaviyi bipolar mizaç değişiklikleri yaşayan kişilere uyarlamayı amaçlıyor.

DDT hem durumu hem de duygusal tepkileri kabullenme becerileri öğretir. Şu anda Duygusal Olarak Kararsız Kişilik Bozukluğu tanısı konulan kişilere uygulanmaktadır.

Exeter Üniversitesi'nden baş yazar Dr. Kim Wright, 'Bipolar bozukluğu olanlar için yararlı olabilecek psikolojik tedavilerimiz var, ancak bu grupta çok sık ve sürekli mizaç değişikliği yaşayanlara yararlı olabilecek fazla tedavi yok' dedi. 'Tedaviyi alan insanlar için ne kadar kabul edilebilir olacağını görmek ve daha büyük bir çalışma yapmadan önce hangi değişikliklerin yapılması gerektiğini belirlemek için bir test çalışması yapmak istedik.'

Çalışma Devon ve Cumbria'da gerçekleştirilmiş ve 43 katılımcı iki gruba randomize edilmiştir. Katılımcıların yarısı yeni terapiyi alırken, diğer grup her zamanki tedavisini sürdürmüştür. Terapi yaklaşık altı ay sürmüş, katılımcılarla çeşitli aşamalarda görüşmeler yapılmış ve çalışma başlangıcı ile 3, 6, 9 ve 15 ay sonra anket doldurmaları istenmiştir.

Katılımcılardan aşırı mizaç ve aktivasyon durumlarına karşı davranışsal tepkilerini günlük olarak yansıtmaları ve gerektiğinde bunu değiştirmeleri istenmiştir. DDT'de bu, dikkatli farkındalık becerileri oluşturularak ve katılımcılara duygusal tepkilerini değerlendirebilecekleri bir çerçeve verilerek ve bunlarla ilişki kurma ve bunları yönetmenin alternatif yolları geliştirilerek başarılır.

Terapi, 16 grup seansını ve ayrıca bir terapistle bireysel seanslara katılmayı içeriyordu. Bunu desteklemek için evde alıştırma, not alma ve katılımcıların mizaçlarını değerlendirebilecekleri bir ThrIVe-B akıllı telefon uygulaması vardı.

Dr. Wright, 'Az sayıda insanla yürütülen bu çalışmanın amacı tedavinin yararını değerlendirmek değildir. Bu çalışma bu tedavinin uygulanabilirliği ve kabul edilebilirliğini değerlendirmeyi amaçlamıştır' dedi.

'Genel olarak, çalışma bipolar bozukluğu olan insanların devam eden mizaç dengesizliklerine yönelik psikolojik bir tedavi talebi olduğunu ve daha geniş bir popülasyonda DDT etkinliğinin araştırılmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Bir sonraki adımımız, içeriği basitleştirmek ve bireysel tedavi olarak sunmak amacıyla tedaviyi geliştirmek olacak' diye ekledi.

Medikaynak Referanslar

University of Exeter. Trial tests new technique to manage mood swings within bipolar disorder. ScienceDaily, 5 August 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler