Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Düzenli olarak alkollü içecek içmek kanser, karaciğer hastalığı ve kalp damar hastalıkları için önemli bir risk faktörüdür. "Alcohol Change United Kingdom isimli hayır kurumu, insanları yılın başında 1 ay boyunca alkolü bırakmaya teşvik eden "Dry January adında bir girişim başlattı.

İngiltere, Falmer'deki Sussex Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, 1 ay boyunca alkol almamanın uzun ömürlü faydaları olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, Dry January katılımcılarından topladıkları verileri üç çevrimiçi ankette analiz ettiler. Ocak ayı başında kampanyaya kayıt olduktan sonra toplam 2.821 kişi anket doldurdu. Şubat ayının ilk haftasında 1.715 katılımcı anketi tamamladı ve 816 katılımcı Ağustos 2018'de ek veri gönderdi.

Araştırmacılar bir ay boyunca alkol almaktan vazgeçmenin, katılımcıların yıl içerisindeki içki içme günlerini azaltmalarına yardımcı olduğunu gördüler. Dry January’de yer almadan önce içki içme günleri haftada ortalama 4,3 günden haftada ortalama 3,3 güne düştü. Ayrıca, bir ay boyunca içki kullanmayan insanlar, bir yıl sonra çok daha az sarhoş oldular. Aşırı içme oranları başlangıçta ayda ortalama 3,4’ten ayda ortalama 2,1'e düştü. Dry January katılımcıları da daha az içmeyi öğrendi. Başlangıçta günde ortalama 8,6 ünite alkol tüketirken, girişme katıldıktan sonra günde 7,1 ünite alkol tüketimine başladılar.

Uzun Süreli Olumlu Sağlık Etkileri

Katılımcıların;

 • %93'ü, alkolsüz ayın sonunda bir başarı hissi yaşadığını bildirdi.
 • %88'i, alkollü içecekler için harcayacakları paradan tasarruf etti
 • % 82'si alkolle ilişkili artmış bir farkındalık bildirdi
 • %80'i içme alışkanlıklarını daha fazla kontrollü hissetti
 • %76'sı içmeye ne zaman ve neden daha fazla hevesli olduğunu anladı
 • %71'i eğlenmek için alkole ihtiyacı olmadığını öğrendi
 • %71'i daha iyi bir uyku kalitesi yaşadıklarını söyledi
 • %70'i daha sağlıklı olduğunu bildirdi
 • %67'si daha yüksek enerji seviyesine sahipti
 • %58'i kilo kaybetti ve %54'ü cilt sağlığının daha iyi olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, daha kısa süreler için alkolden vazgeçenler için de önemli yararlar mevcuttu. Alkol tüketimindeki bu değişimler, daha küçükte olsa, bir ay boyunca alkolsüz kalmayı başaramayan katılımcılarda da görüldü.

Araştırmacılar, bir ay ya da daha kısa süre alkol orucunun uzun süreli ve önemli sağlık faydaları sağladığını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Anna Ford. How ‘Dry January’ is the secret to better sleep, saving money and losing weight, University of Sussex 2019.

+ Tüm Referansları Göster
 1. Benzer İçerikler