Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Tahminen her 700-1.000 bebekten biri polidaktili olarak doğar. Polidaktili bir kişinin ellerinde, ayaklarında veya her ikisinde ekstra parmaklar olduğu anlamına gelir. Polidaktili çok sıradışı olduğu için, bazı insanlar bunu bir malformasyon veya anormallik olarak kabul edebilir. Pek çok doktor, bu parmakları işe yarar saymadıkları için doğum sırasında fazladan parmak veya ayak parmağını cerrahi olarak çıkarabilir. Buna ek olarak bu bireylerin ileriki yaşamlarında kendi görünümleri hakkında endişeleri olabilir. Ancak, ilk bakışta sıra dışı görünümü göze çarpan şey olsa da, polidaktili, bireylere bazı pratik faydalar sağlayabilir. Almanya'daki Freiburg Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları bu konuya ışık tuttu. Araştırma, polidaktili insanların daha az parmaklılara göre daha fazla hareket kabiliyetine sahip olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar, bu küçük çalışmada, her ikisinin de her bir elinde tam olarak altı parmak olan iki gönüllüyle birlikte çalıştı. Gönüllüler, 52 yaşında bir kadın ve onun 17 yaşındaki oğluydu. Çalışmada deneklerin beş parmağı olan kişilerin ötesine geçen motor becerilere sahip olup olmadığı ve beynin ek serbestlik derecelerini nasıl kontrol edebileceği incelendi.

Ek Parmaklar, Beyne Ek Yük Getirmiyor

Denekler, ekstra parmaklarını bağımsız olarak, baş parmaklara benzer şekilde, yalnız ya da diğer beş parmakla birlikte kullanabiliyordu. Bu durum da bu kişilerde manipülasyonu olağanüstü çok yönlü ve yetenekli kılmaktaydı. Örneğin, denemelerde, denekler normal bir bireyin iki ele ihtiyacı olan bir işi tek elleri ile yapabiliyorlardı. Dahası, araştırmacılar polidaktili olan bireylerin fazladan parmakları kontrol etmeleri gerekmesine rağmen, şaşırtıcı şekilde bu durumun beyinlerine fazladan bir yük getirmediğini fark ettiler.

Ek ekstremiteler doğumdan beri denekler üzerinde eğitilmişti. Bu zorunlu olarak, yapay uzuvların daha sonra yaşamda takviye edilmesi durumunda benzer fonksiyonlara ulaşılabileceği anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte, polidaktilili kişiler, ekstra uzuvların nöronal kontrolü ve sensorimotor beceri olanaklarını analiz etmek için bilim insanlarına eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

Araştırmacılar gelecekte, beynin yeni bedensel özelliklere uyum sağlamak için yeniden bağlanma yeteneğinin daha iyi anlaşılmasının, bir kişinin sinir sistemi ile bütünleşebilecek giyilebilir robot uzuvları geliştirilmesine yardımcı olabileceğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Why 6 fingers per hand are better than 5 Published Wednesday 5 June 2019 By Maria Cohut Fact checked by Paula Field MedicalNewsToday

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler