Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Baylor Tıp Fakültesi, Stanford Tıp Okulu ve işbirliği yapan kurumlardaki araştırmacılar Nature dergisinde kanda egzersiz sırasında üretilen ve farelerde gıda alımını ve obeziteyi etkili bir şekilde azaltabilen bir molekül saptadıklarını bildirdi. Bulgular egzersiz ve açlık arasındaki etkileşimin altında yatan fizyolojik süreçleri aydınlatıyor.

Ortak yazar Dr. Yong Xu: "Düzenli egzersizin kilo vermeye yardımcı olduğu, iştahı düzenlediği ve özellikle aşırı kilolu ve obez kişilerde metabolik profili iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Egzersizin bu yararlar için tetiklediği mekanizmayı anlayabilirsek birçok insanın sağlığını iyileştirmesine yardımcı olabiliriz." dedi.

Stanford Tıp Fakültesi Patoloji doçenti ve Stanford ChEM-H Enstitüsü araştırmacısı yazar Jonathan Long, "Egzersizin yararlarını sağlayan moleküler mekanizmaları anlamak istedik. Örneğin yeterince egzersiz yapamayan yaşlı veya zayıf insanlar osteoporoz, kalp hastalığı veya diğer sağlık sorunlarını yavaşlatmaya yardımcı olabilecek bir ilaç almaktan yararlanabilir." dedi.

Xu, Long ve meslektaşları, yoğun koşu bandının ardından farelerden alınan kan plazması bileşiklerinin kapsamlı analizlerini yaptı. En belirgin şekilde indüklenen molekül, Lac-Phe adı verilen modifiye edilmiş bir amino asitti. Bu amino asit laktat (kaslarda yanma hissinden sorumlu olan yorucu egzersizin bir yan ürünü) ve fenilalaninden (proteinlerin yapı taşlarından biri olan bir amino asit) sentezlenir.

Diyete bağlı obeziteye sahip farelerde (yüksek yağlı bir diyetle beslenmiş) yüksek dozda Lac-Phe, hareketlerini veya enerji harcamalarını etkilemeden 12 saat boyunca kontrol farelerine kıyasla gıda alımını yaklaşık %50 oranında azalttı. Farelere 10 gün boyunca uygulandığında Lac-Phe kümülatif gıda alımını ve vücut ağırlığını (vücut yağının kaybı nedeniyle) azalttı ve glikoz toleransını iyileştirdi.

Araştırmacılar ayrıca Lac-Phe üretiminde rol oynayan CNDP2 adlı bir enzim tanımladılar ve bu enzimden yoksun farelerin aynı egzersiz planındaki bir kontrol grubu kadar bir egzersiz rejiminde kilo vermediklerini gösterdiler.

İlginç bir şekilde ekip yarış atlarında ve insanlarda fiziksel aktivite ardından plazma Lac-Phe düzeyinin yükseldiğini buldu. Bir insan egzersiz kohortundan elde edilen veriler sprint egzersizinin plazma Lac-Phe düzeyini çok yükselttiğini ve ardından direnç ve dayanıklılık egzersizlerinin geldiğini gösterdi. Long: "Bu, Lac-Phe molekülünün beslenmeyi düzenleyen ve birçok hayvan türünde fiziksel aktivite ile ilişkili olan eski ve korunmuş bir sistem olduğunu gösteriyor." dedi.

Xu: "Bir sonraki adımımız Lac-Phe molekülünün beyin dahil olmak üzere egzersizin vücuttaki etkilerine nasıl aracılık ettiği hakkında daha fazla bilgi bulmayı içeriyor. Amacımız terapötik girişimler için bu egzersiz yolunu değiştirebilmeyi öğrenmek." dedi.

Medikaynak Referanslar

Baylor College of Medicine. "The benefits of exercise in a pill? Science is closer to that goal." ScienceDaily. ScienceDaily, 15 June 2022.

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler