Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, kanser için yeni bir kan testinin 50'den fazla kanser türünü tespit etmede son derece hassas olduğunu ve kanserin ortaya çıktığı dokuları belirlediğini söylüyor. Grail tarafından geliştirilen bu test, bir kan örneğinde dolaşan hücresiz DNA üzerindeki metil gruplarının düzenlenmesini analiz etmek için yeni nesil sekanslama kullanır. Massachusetts, Boston'daki Dana-Farber Kanser Enstitüsü'ndeki araştırmacılara göre bu çalışmanın sonuçları, bu tür testlerin insanları çok çeşitli kanserler için taramanın uygun bir yolu olabileceğini gösteriyor. Sonuçlar 31 Mart'ta Annals of Oncology'de çevrimiçi olarak yayınlandı.

Kanser Tespiti

Genel olarak, test %99.3 özgüllük ve %0.7 yanlış pozitif oranla kanseri tespit etti. Bununla birlikte, en sık görülen 12 kanser için duyarlılık %67 ile daha düşüktü. Hastada kanser tespit edildiğinde, test, vakaların %90'ında kanserin ortaya çıktığı dokuyu doğru bir şekilde tanımladı. Bununla birlikte, çalışmaya dahil olmayan bir araştırmacı, sonuçların aşırı iyimser olabileceğini ve takip çalışmalarında muhtemelden daha yüksek hassasiyet ve özgüllük oranları gösterebileceğini öne sürdü. Araştırmacılar bu preanalitik değişkenlerin, karıştırıcı faktörlerin, uygunsuz kontrol popülasyonu, eğitim kohortuyla ilgili olmayan bir yetersiz validasyon kohortu kullanan validasyon çalışmalarının zayıf tasarımı olduğunu düşünüyorlar.

Çalışma 2482'si kanserli (50'den fazla tipte, çeşitli evrelerde) ve 4207'si kansersiz olan 6689 katılımcı ile gerçekleştirildi. Bunlar eğitim ve validasyon setlerine ayrıldı ve kanser sınıflandırması ve kaynak dokusu için bir sınıflandırıcı geliştirildi ve doğrulandı. Testin performansı eğitim ve validasyon setlerinde tutarlıydı ve kanser tespiti ilerleyen kanser evresi ile iyileşti. Sonuçlar önceden belirlenmiş 12 kanser grubu için bildirilmiştir (bu sayı tüm kanserlerin %63'ünü oluşturur ve anal, mesane, kolon / rektum, özofagus, baş ve boyun, karaciğer / safra kanalı, akciğer, lenfoma, yumurtalık, pankreas, plazma hücresi neoplazmını ve mide kanserlerini içerir). Bu 12 kanser grubu için testin duyarlılığı evre I kanserlerde %39, evre II'de %69, evre III'te %83 ve evre IV'te %92 idi. Birlikte 50 kanser türünün tümü için karşılık gelen oranlar sırasıyla %18,%43,%81 ve %93 idi. Kanser benzeri sinyalleri olan ve validasyon setinin %93'ünde doğru olan örneklerin %96'sında kaynak dokusu öngörülmüştür.

Medikaynak Referanslar

Blood Test May Detect Multiple Cancer Types: Study - Medscape - Mar 31, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler