Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Text Box

Çevresel Çalışma Grubu (EWG) tarafından yayınlanan bir araştırma, ABD’de yakalanan tek bir porsiyon tatlı su balığını yemenin, bir ay boyunca PFOS ile kirlenmiş içme suyu içmeye eşdeğer olabileceğini bildiriyor. Araştırmacılar, tatlı su balıklarının porsiyon başına trilyonda ortalama 48 parça kimyasal olduğunu tahmin ediyor.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından toplanan verilerin analizi, tatlı su balıklarında PFOS ve PFAS olarak sınıflandırılan diğer kimyasalların medyan miktarlarının ticari olarak yakalanan bazı balıklara göre 280 kat daha fazla olduğunu buldu.

New York'taki Rensselaer Politeknik Enstitüsü Biyolojik Bilimler Bölümü doçenti Dr. Kevin C. Rose, turna, alabalık ve levrek gibi tatlı su balıklarının kimyasal içerme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. Kılıç balığı ve ton balığı gibi tuzlu su balıklarının ise zararlı düzeyde cıva içerdiğini de sözlerine ekledi.

Tatlı Su Balıklarında Zararlı Kimyasallar

Araştırmacılar, 2013'ten 2015'e kadar ABD'de toplanan 500'den fazla balık fileto örneğinden alınan verileri analiz ettiler. Balık filetolarındaki toplam PFAS medyan düzeyi kilogram başına 9.500 nanogram idi.

Kimyasalların Potansiyel Zararı

Bazı araştırmalar, yapışmaz pişirme kaplarından yangınla mücadele köpüğüne ve leke çıkarıcı ürünlere kadar her şeyde kullanılan bu kimyasallara maruz kalmanın doğurganlık sorununa neden olabileceğini, kanser riskini artırabileceğini, bağışıklığı baskılayabileceğini ve doğal hormonları etkileyebileceğini öne sürüyor.

Rose: "Bu kimyasalların zararlı düzeyleri tam olarak belirlenmedi çünkü tehlikelerin ne olduğunu bilmiyoruz. Fazla araştırma yok, ancak tüketici farkındalığını artırmak, üreticileri PFAS kullanımlarını azaltmaya zorlayabilir, bu da uzun vadede düzenleyici eyleme ihtiyaç duymadan maruziyeti azaltabilir." dedi.

Tatlı Su Balıkları Nasıl Kirlenir?

Çalışma ortak yazarı Dr. Tasha Stoiber: "PFAS dünyanın en ücra köşelerinde bile bulunuyor." dedi. Diyetlerini desteklemek için geleneksel olarak tatlı su balıklarını yakalayıp tüketen düşük gelirli popülasyonların özellikle PFAS kontaminasyonu riski altında olabileceğini söyledi.

Örneğin, New York'un dışındaki göllerde rutin olarak balık yakalayan Burmalı balıkçılar üzerinde 2022 yılında yapılan bir araştırma, kanlarındaki PFAS düzeyinin ortalamanın altı katı üzerinde olduğunu buldu.

Stoiber, hükümete kimyasalların çevredeki yaygın varlığı göz önüne alındığında, özellikle önemli olduğunu söylediği PFAS için standart belirlemek için çağrıda bulundu.

Bu arada, tüketicilerin içme sularını filtreleyerek ve tatlı su balığı tüketimini sınırlayarak PFAS maruziyetini azaltabileceklerini söyledi.

Medikaynak Referanslar

Eating one freshwater fish equals a month of ‘Forever Chemicals’, Healthline, January 2023 

 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler