Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Omega-3 yağ asitleri düşünüldüğünde genellikle somon akla gelir, ancak yeni bir araştırma bitki kaynaklı alfa-linolenik asidin (ALA) kalp sağlığı için yararlı olabileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini bulmuştur. Kapsamlı bir literatür taramasında araştırmacılar, ceviz ve keten tohumu gibi bitkilerde bulunan ALA tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskinde %10 ve ölümcül koroner kalp hastalığı riskinde %20 azalma ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Penn State Evan Pugh Üniversitesi Beslenme Bilimleri Profesörü Penny Kris-Etherton bu incelemede omega-3 yağ asiti önerisini karşılamanın birçok yolu olduğunun saptandığını söyledi. Kris-Etherton ‘İnsanlar çeşitli nedenlerle deniz ürünü yemek istemeyebilir, ancak kalp hastalığı riskini azaltmak ve genel sağlığı iyileştirmek için omega-3 tüketimi önemlidir. Ceviz veya keten tohumundan alınan ALA meyve, sebze ve tam tahıl içeren sağlıklı bir diyetin parçası olabilir’ demiştir.

Penn State Beslenme doçenti Jennifer Fleming deniz ürünü tüketmeyen insanların bitki kaynaklı omega-3 tüketiminden ekstra yarar sağlayabileceğine ilişkin de kanıt bulduklarını söyledi. ‘Diyetinde az omega-3 tüketenler ALA ile kardiyovasküler sağlık açısından yarar gördü. Fakat diğer kaynaklardan yüksek düzeyde omega-3 tüketenler de daha fazla ALA tükettiklerinde yarar gördü. Bunun nedeni ALA ve diğer omega-3'ler arasındaki sinerji olabilir’ diye eklemiştir.

Önceki araştırmalar deniz kaynaklı omega-3'lerin kalp hastalığı riskini azalttığına ilişkin kanıt sağlamıştı. Bu incelemede araştırmacılar ALA'nın kalp hastalığı ve kalp hastalığı risk faktörleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek için önceki randomize kontrollü çalışmalar ve gözlemsel çalışmalardan elde edilen verileri analiz etti. Gözlemsel çalışmalar ALA tüketimi konusunda katılımcı bildirimine dayanırken randomize çalışmalarda biyolojik göstergeler (kandaki ALA düzeyi) kullanılmıştı.

Barcelona Üniversitesi araştırmacısı ve makale baş yazarı Aleix Sala-Vila ‘Hassas beslenme ve kişiselleştirilmiş tıbbın ortaya çıkmasıyla birlikte, ALA açısından zengin gıdaların tüketimini artırmaktan en büyük yararı sağlayacak bireyleri belirleme ve hedefleme ihtiyacının her zamankinden daha fazla farkındayız. Bu nedenle kandaki ALA miktarı ile kalp sağlığı ilişkisinin araştırılması önemlidir’ demiştir.

Araştırmacılar çalışmaları analiz ettikten sonra ALA'nın aterojenik lipidleri ve lipoproteinleri (total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliserit), kan basıncını ve inflamasyonu azaltmadaki yararlı etkilerini saptamıştır.

Barcelona Üniversitesi araştırmacısı Emilio Ros'a göre bu bulgular ALA'nın kalp sağlığına yararını açıklamaya yardımcı olabilir. Ros ‘ALA'nın günlük toplam enerji alımının yaklaşık %0,6-1'ini sağlaması gerektiğini belirten mevcut beslenme kılavuzlarını destekleyen kanıtlar bulabildik; bu miktar kadınlar için günde yaklaşık 1,1gram ve erkekler için günde 1,6 grama karşılık geliyor. Bu da diyete ceviz, keten tohumu, kanola ve soya yağı eklenerek karşılanabilir’ demiştir. Bu öneriler yaklaşık 15 gram ceviz veya bir çay kaşığı keten tohumu yağına eşittir. Araştırmacılar ALA'nın diğer önemli kronik hastalıklar üzerindeki etkilerinin araştırılmasının önemli olabileceğini belirtmiştir.


Medikaynak Referanslar

Plant-based omega-3s may boost heart health, reduce risk of heart disease; Science Daily, March 2022
 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler