Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, biyoelektronik tıbbın ilk örneğini geliştirdiler: Sinir rejenerasyonunu ve hasarlı bir sinirin iyileşmesini hızlandıran, implante edilebilir, vücutta biyolojik olarak bozunabilen bir kablosuz cihaz. Cihaz, bir cerrahi onarım işleminden sonra sıçanlarda hasar görmüş sinirlere elektrik darbeleri verdi, sinirlerin yeniden büyümesini hızlandırdı ve kas gücü ve kontrolünün iyileşmesini hızlandırdı. Cihaz, bir kuruş büyüklüğüne ve bir kâğıt sayfası kalınlığına sahip. Yaralanmış bir siniri saran ince ve esnek cihaz, vücutta zararsız bir şekilde parçalanmadan günler önce seçilen zaman noktalarında elektrik darbeleri iletiyor. Cihaz, vücudun dışındaki bir verici tarafından kablosuz olarak kontrol ediliyor.

Bilim adamları, bu tür mühendislik teknolojilerinin bir gün insanlarda çeşitli tıbbi durumlar için ilaç tedavilerini tamamlayabileceğini veya yerini alabileceğini öngörüyorlar. Araştırmacıların "biyoelektronik tıbbı olarak adlandırdıkları bu teknoloji, klinik olarak ilgili bir süre boyunca ve gerekli olduğu yerde doğrudan tedavi sağlar ve sonra vücut tarafından emilir. Böylece geleneksel, kalıcı implantlarla ilişkili yan etkileri veya riskleri azaltır.

Cihaz insanlarda test edilmemiş olsa da, bulgular sinir hasarı hastaları için gelecekteki tedavi seçeneği olarak umut vermektedir. Ameliyat gerektiren olgularda standart uygulama, ameliyat sırasında iyileşmeye yardımcı olmak için bazı elektriksel uyarıları uygulamaktır. Ancak şimdiye kadar doktorlar, iyileşme süreci boyunca çeşitli zaman noktalarında sürekli olarak bu iletiyi sağlayacak bir araçtan yoksundu. Bu cihazla, planlı olarak verilen elektriksel uyarımın sinir iyileşmesini daha da arttırabildiği gösterilmiş oldu.

Verilen İletiler İyileşmeyi Hızlandırdı

Araştırmacılar, yaralı siyatik sinirleri olan sıçanlarda bu biyoelektronik cihazı incelediler. Cihazı bir, üç veya altı gün boyunca farelere günde bir saat elektrik stimülasyonu sağlayarak kontrol grubundaki farelerle kıyasladılar ve 10 hafta boyunca sinir iyileşmelerini izlediler.

Herhangi bir elektriksel stimülasyonun, sıçanların kas kütlesini ve kas gücünü kazanmasına yardımcı olmakta hiç olmadığı kadar iyi olduğunu buldular. Ek olarak, sıçanların aldığı bu terapinin gün sayısı arttıkça iyileşme hızlanıyor ve kaslar güçleniyordu. Cihazın hiçbir olumsuz biyolojik etkisi görülmedi.

Ek olarak başka bir çalışma cihazın geçici bir kalp pili olarak da çalışabildiğini, omuriliğe ve vücuttaki diğer stimülasyon bölgelerine bir arabirim olarak çalışabileceğini gösterdi. Bu bulgular, sadece periferal sinir sisteminin ötesinde geniş bir yarar olduğunu göstermektedir.

Medikaynak Referanslar

Koo J. et al. Wireless bioresorbable electronic system enables sustained nonpharmacological neuroregenerative therapy. Nature Medicine, 2018; DOI: 10.1038/s41591-018-0196-2

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler