Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yaşam boyu erkeklerin %11’i ve kadınların %6’sında böbrek taşı gelişmektedir. Amerika’da her yıl 300,000 kişi böbrek taşları nedeniyle acil servise başvurmaktadır. Pozisyonel inversiyon, hidrasyon ve vücut yüzeyine dış kuvvet uygulanması gibi yöntemlerle renal taşların pasajı geçmesi sağlamaya çalışılmaktadır fakat bu yöntemlerle her zaman başarı sağlanamamaktadır. Daha önce bungee jumping ve roller coaster ile spontan böbrek taşı pasajının sağlandığına dair raporlar yayınlanmıştır.

Amerika’dan bir grup araştırmacı çok sayıda hastalarının roller coaster’a bindikten sonra spontan böbrek taşı düşürdüklerini bildirdiklerini ve bu sayının roller coastera binmek ile böbrek taşı pasajının sağlanabileceği ilişkisini düşündürecek kadar fazla olduğunu belirtiyorlar. Hatta bir hasta üç kere art arda roller coaster’a bindikten sonra taşını düşürdüğünü bildirmişti. Birçok hasta da roller coaster’a bindikten saatler sonra böbrek taşı pasajının sağlandığını raporladıklarını aktarıyor.

Araştırmacılar ellerindeki verilere dayanarak yaptıkları çalışmada fonksiyonel piyelokaliksiyel böbrek modeli kullanılarak roller coaster’ın kaliksiyel böbrek taşlarının geçişinin kolaylaştırmasını değerlendirdiler.

Çalışmada toplam böbrek taşı sürüşleri analiz edildi. Taşın büyüklüğü ve kaliksiyel yerleşiminden bağımsız olarak roller coasterde ön tarafta oturulduğunda böbrek taşı pasajı ile sonuçlanma oranının 24’te 4 olduğunu gördüler. Yine taşın boyutu ve kaliksiyel yerleşiminden bağımsız olarak roller coaster’da arka tarafta oturulduğunda ise böbrek taşı pasajı ile sonuçlanma oranı 36’da 23 olduğu görüldü. Roller coaster’da arkada oturulduğunda taşın boyutundan bağımsız olarak üst kaliksiyel yerleşimli taşların pasaj oranı %100, orta kaliksiyel yerleşimli taşların pasaj oranı %55,6 ve alt kaliksiyel yerleşimli taşların pasaj oranı %40’tı.

Araştırmacılar elde ettikleri bulgulara dayanarak, kaliksiyel böbrek taşı pasajı için fonksiyonel piyelokaliksiyel böbrek modelinin fonksiyonel bir hasta modeli olarak hizmet ettiğini söylediler. Ayrıca böbrek taşı pasajının en çok roller coaster’ın arka tarafta oturulduğunda sağlandığını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Marc A. Mitchell, David D. Wartinger. Validation of a Functional Pyelocalyceal Renal Model for the Evaluation of Renal Calculi Passage While Riding a Roller Coaster. The Journal of the American Osteopathic Association, 2016; 116 (10): 647 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler