Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapılan yeni bir çalışma, kırışıklıklarla savaşmak ve migrenleri önlemek için kullanılan botoks enjeksiyonlarının depresyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Çalışmada altı durumdan herhangi biri için botoks enjeksiyonu yapılan hastaların, aynı koşullar için farklı tedaviler alan hastalara kıyasla %40 ila %88 daha az depresyon yaşadıkları bildirilmiştir. Kaliforniya Üniversitesi, San Diego'da (UCSD) eczacılık öğrencisi olarak çalışma üzerinde çalışan Tigran Makunts, bu bulgunun heyecan verici olduğunu, çünkü yaygın ve tehlikeli akıl hastalıklarından biri olan ruh halini etkileyen depresyonla savaşmak için yeni bir tedaviyi desteklediğini ve sınırlı ölçekli gözlemler yerine çok geniş bir istatistiksel verilere dayandığını belirtmiştir.

Yapılan çalışma için araştırmacılar, FDA'nın Olumsuz Etki Raporlama Sisteminden botoks ile tedavi edilen 40.000 kişi üzerinde veri kullandıklarını ve verilerin, alın, boyun, uzuvlar ve mesane dahil olmak üzere sekiz nedenden ötürü botoks tedavisine ve enjeksiyon bölgesine odaklandığını belirtmişlerdir. Diğer şeylerin yanı sıra, botoks enjeksiyonları genellikle kas spazmlarını, aşırı terlemeyi ve idrar kaçırmayı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yapılan çalışmada botoksun depresyon üzerindeki etkisini değerlendirmek için bilgi toplanmadığı bildirilmiştir.

Botoksun bir antidepresan olarak nasıl davrandığını belirlemek

Araştırmacılar, botoksun bir antidepresan olarak nasıl davrandığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdir. Bir teori, botoksun, ruh hali ve duygularla ilgili merkezi sinir sistemi alanlarına gidebileceği olmakla birlikte araştırmacılar depresyonu tetikleyebilecek kronik durumları tedavi etmek için sıklıkla kullanıldığından, gelişmiş ruh hali, altta yatan durumu iyileştirmenin hoş bir yan etkisi olabileceğini ifade etmişlerdir.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya çapında 264 milyondan fazla insan depresyon yaşamaktadır. Depresyon genellikle psikoterapi veya ilaçlarla tedavi edilmesine karşın bu tedaviler hastaların neredeyse üçte biri için etkisiz kalabilmektedir. Çalışma yazarları, bir üniversite haber bülteninde, bu nedenle başka seçeneklere ihtiyaç olduğunu belirtmiştir. UCSD'de eczacılık profesörü olan baş araştırmacı Ruben Abagyan, klinisyenlerin kozmetik nedenlerle enjekte edilen botoksun hastaları için depresyonu hafiflettiğini gözlemlediklerini belirtmiştir. Abagyan, alın bölgesindeki şiddetli kaş çatma çizgilerini hafifletmenin, olumsuz duyguları güçlendiren bir geri bildirim döngüsünü bozduğunun düşünüldüğünü, ancak burada mekanizmanın daha karmaşık olabileceğini, çünkü botoksun nereye enjekte edildiğinin gerçekten önemli olmadığını sözlerine eklemiştir. Depresyon hastaları için botoksu test eden bir klinik çalışma devam etmekte olup Abagyan, çalışmanın yalnızca alın enjeksiyonunu test ettiği için, depresyon tedavisi için en iyi yeri ve dozu bulmak için başka çalışmalara ihtiyaç duyulabileceğini belirtmiştir.

Medikaynak Referanslar

Could Botox Injections Relieve Depression?, Drugs.com MedNews, July 30, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler