Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bilim adamları on yıllar boyunca, hayvan modellerinde BPA'yı kapsamlı bir şekilde incelediler ve sonuçta bu kimyasalın erken gebelik kaybında, plasental hastalıklarda ve doğumdan sonra çeşitli sağlık sorunlarında rol oynadığını gösterdiler. Bu olumsuz sağlık etkileri daha yaygın bir şekilde bilindikçe, şirketler plastik ürünleri, yani su şişelerini ve gıda kaplarını geliştirmek için alternatif kimyasallar kullanmaya ve genellikle "BPA içermez" şeklinde etiketlemeye yönelmiştir. Bununla birlikte, bilim insanları, bisfenol S (BPS) gibi alternatif kimyasalların insanların kullanımı için hala güvenli olmadığı konusunda uyarıyor.

BPS'nin Plasenta Üzerindeki Etkileri

Bu çalışmada araştırmacılar BPS'in farenin plasentası üzerindeki etkilerini incelemeye odaklandılar. Araştırmacılar, plasentanın, doğmamış bir çocuğun rahimdeyken karşılaştıklarının tarihsel bir kaydı olarak hizmet ettiğini belirttiler; plasenta ayrıca annenin kanında zararlı kimyasalları gelişmekte olan çocuğa aktarabilir. Araştırmacılara göre BPS gibi sentetik kimyasallar anne plasentasına nüfuz edebilir, böylece annenin kanında dolaşan her şey gelişmekte olan çocuğa kolayca aktarılabilir. Bu fare modeli, BPS'nin insan hamileliği sırasında olası etkilerini simüle etmek için sahip oldukları en iyi model, çünkü plasenta hem farelerde hem de insanlarda benzer bir yapıya sahip.

Plasenta hem farelerde hem de insanlarda fetal beyin gelişimi için birincil serotonin kaynağıdır. Serotonin, genellikle mutluluk hissi ile ilişkili olsa da, bir kişinin duygularını, uyku, yemek yeme ve sindirme gibi fiziksel aktiviteler de dâhil olmak üzere işlevlerini etkileyebilen doğal bir kimyasaldır. Araştırmacılara göre plasenta hem doğal kimyasallara hem de vücudun doğal kimyasallar olarak yanlış yorumladığı sentetik kimyasallara yanıt verir, ancak vücudun bu tür endüstriyel kimyasalların zararlı etkilerini hafifletme yeteneği yoktur. Daha da önemlisi, bu kimyasallar plasentanın serotonin üretmesini azaltma riskine sahiptir. Daha düşük serotonin seviyeleri fetal beyin gelişimini tehlikeye atabilir, çünkü gelişimdeki bu kritik dönemde beyin serotonin üretmek için plasentaya güvenir. Bu nedenle, BPA'ya ve hatta onun yerine geçen BPS'ye gelişim döneminde maruz kalma, uzun süre devam edecek sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu araştırma, translasyonel tıpta erken bir adıma veya hayvan bilimindeki keşiflerin insanlarla ilişkisini belirleyerek insan sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan araştırmalara bir örnektir. Bu araştırma hassas tıp veya kişiselleştirilmiş insan sağlığı bakımı için temel sağlayabilir. Hassas tıp, Missouri ve ötesindeki hastalar için tıbbi atılımları hızlandırmaya yardımcı olarak, NextGen Precision Sağlık Girişimi'nin (Missouri Üniversitesi'nin en önemli önceliği) kilit bir bileşeni olacaktır.

Medikaynak Referanslar

University of Missouri-Columbia. "Think all BPA-free products are safe? Not so fast, scientists warn." ScienceDaily. ScienceDaily, 18 February 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler