Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Birbirini tanımayan iki insan karşılaştıklarında ilk izlenimlerinden yola çıkarak, her zaman haklı çıkmayacak olsalar da birbirleri hakkında bir fikir sahibi olurlar. Bu ilk izlenim birbirlerine dair yargılarına ve ilişki biçimlerine de şekil verecektir.

Steven Teknoloji Enstitüsü, Princeton Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen yapay zeka projesinde, ilk izlenimler yüz özelliklerine göre modellenmiştir. Projede yapay zeka algoritması fotoğraflardaki insan yüzlerinden edindiği ilk izlenimleri algılayıp öngörecek ve modelleyecek şekilde geliştirilmiştir. Çalışma, bugüne kadar insanların yüzlerinin fiziksel özelliklerinin modellendiği pek çok proje olmakla birlikte, insanların birbirine dair yargılarının yapay zekaya öğretilerek ilk izlenimlerden modellemelerin geliştirildiği ilk çalışma olması yönüyle öne çıkmaktadır.

Araştırmada Jordan W. Suchow ve ekibi binlerce insandan, bilgisayarlar tarafından üretilen binlerce yüz fotoğrafına dair ilk izlenimlerini sunmalarını, fotoğraftaki kişinin zekası, kibarlığı, inancı, güvenilirliği ve duygudurumuna dair izlenimlerini belirtmelerini istemiştir. Daha sonra yanıtlar sadece yüz fotoğraflarına dayalı olarak benzer yargılar oluşturabilmesi için bir nötr ağı eğitmek üzere kullanılmıştır. Böylece bir yüz fotoğrafından yola çıkılarak algoritmanın insanların ilk izlenimlerini öngörebilmesi ve stereotip sezgilerin belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Algoritmanın bulguları genellikle ortak sezgilerle veya kültürel beklentilerle uyumludur. Sözgelimi, gülümseyen kişiler daha güvenilir algılanırken, gözlüklü kişiler daha zeki algılanmaktadır. Diğer durumlarda, algoritmanın bir kişiye özel bir nitelik atfetmesinin, o yargıya varmasının nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Buna karşın, bu algoritma sayesinde nasıl algılandığımıza, karşımızdakinde nasıl bir izlenim oluşturduğumuza dair bir fikir sahibi olabileceğiz. Bu teknolojiyle, karşımızdakinde ve hatta kamuoyunda belirli bir izlenim oluşturmak için bir fotoğraf kullanmak mümkün olacaktır.

Lakin bu teknoloji iyi amaçlar için manipüle edilebileceği gibi kötü amaçlar için de manipüle edilebileceğinden dikkatli olmak gerekmektedir.

Medikaynak Referanslar

Stevens Institute of Technology. (2022, April 21). This algorithm has opinions about your face: AI project models first impressions based on facial features. ScienceDaily. Retrieved June 7, 2022 from www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220421181212.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler