Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bulimiya nervoza bir yeme içme bozukluğu olup genellikle insanlardan saklayarak aşırı ve kontrolsüz yemekten sonra bunun kusma, laksatif kullanımı veya aşırı egzersizle vücuttan uzaklaştırılması isteği epizodları ile karakterizedir. Sekiz yıl önce, Chapel Hill'deki Kuzey Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, grup sohbet oturumlarıyla sağlanan online tedavinin etkililiğini, yüz yüze grup terapisine karşılaştırmak için yeni bir tür klinik deneme başlattılar

Çalışmada, 179 yetişkin, iki çalışma grubuna ayrılarak 16 seanslık grup terapisi başlattı. Online gruba veya geleneksel yüz yüze gruba atama, tamamen rastgele seçimle yapıldı.

Araştırmacılar, tedavinin sonunda ve 12 ay sonrasında iki grubun sonuçlarını karşılaştırdılar. Tedaviden hemen sonra, yüz-yüze grup, hastaların aşırı yeme ve temizlemeden tamamen uzak kaldıkları bir noktaya ulaşmaları hedefinde online gruba göre daha iyi sonuçlar verdi. Fakat 12 aylık izlemle, iki grup arasındaki tedavi sonuçlarındaki boşluk dramatik bir şekilde daraldı ve iki grubun sonuçları da benzerdi.

Çalışmadan elde edilen sonuçlar, çevrimiçi grup terapisinin yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini ancak iyileşmenin hızının yavaşlayabileceğini göstermektedir. Çok fazla insanın uzman yeme bozukluğu tedavisi bulmak için konunun uzmanı merkezlere ulaşmak üzere saatlerce yolculuk etmesi gerekiyor. Online terapi bu boşluğu doldurmamıza yardımcı olabilir.

Medikaynak Referanslar

Zerwas SC et al. CBT4BN: A Randomized Controlled Trial of Online Chat and Face-to-Face Group Therapy for Bulimia Nervosa. Psychotherapy and Psychosomatics, 2017; 47 DOI: 10.1159/000449025

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler