Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

COVID-19 salgını, yaşamımız boyunca eşi görülmemiş bir deneyim. Keşfedilmemiş, tehlikeli ve sürdürülebilir olması nedeniyle Columbia Üniversitesi Psikiyatri Bölüm Başkanı Dr. Jeffrey Lieberman bu virüsün bir süre daha bizimle kalacağını söylüyor. "Kasırga ve deprem gibi doğal afetlerimiz var, ancak bunlar zaman ve kapsam bakımından sınırlı. Salgının ise ne kadar kötüye gideceğini veya ne kadar süreceğini bilmiyoruz

Bu salgından etkilenen popülasyonlar, zihinsel sağlık sonuçları ve ihtiyaçları temelinde farklı gruplara yerleştirilebilir. İlk grup, daha iyi bir terim olmaması nedeniyle, "iyi endişeli"ler. Bunlar, doğal olarak endişelenen ve kendilerini korumak ve hazırlamak için uygun önlemleri almaya çalışan, önceden var olan zihinsel bozukluğu olmayan insanlardır. Bu tür bireyler için, ruh sağlığı ilk yardımının eşdeğeri yararlı olabilir. Doğru rehberlik ve bilgi kaynakları göz önüne alındığında, bu tür insanların çoğu bu kritik pandemi kaynaklı endişe ve disforiyi yönetebilirler.

İlginç bir şekilde, şizofreni ve etkisiz ve duygusal psikozlar gibi ciddi akıl hastalıkları olan insanlar, felaketin strese neden olan etkilerine karşı daha az savunmasız gibi görünmektedir. Sonra, ruh hali kaygı, stres veya obsesif eğilimler ile ilgili önceden var olan zihinsel hastalıkları olanlar var. Muhtemelen semptomlarında bir artış olacak ve bu nedenle, tedaviyi ayarlamak için yardım alması gerekecektir. Bu, mevcut ilaçlarında bir artış veya geçici bir ilacın eklenmesini veya doktorları veya terapistleriyle daha sık iletişime geçmeyi gerektirebilir. Madde kötüye kullanımı da bu salgının stres etkilerine karşı kişinin savunmasız kaldığı bir durumdur. Geçmişte kullandıkları maddelerin salgın stresinden "kaçış olduğunu düşünmek uyuşturucuyla mücadele eden kişileri cezbedebilir.

Örneği Olmayan Bir Durumla Başa Çıkma

Fazla endişeli ve maruz kalma konusunda anlaşılır korkuları olan klinisyenler için kaygınızı yönetmeye çalışabileceğiniz birkaç şey var. Bakmanız gereken eşmerkezli endişe çemberleri vardır. Lieberman, "bunu uçaktaki talimatlar gibi düşünün diyor; "kabin basıncında bir düşüş olduğunda ilk kendi oksijen maskenizi ardından çocuğunuzun maskesini takmalısınız. Aynı şekilde, öncelikle maruz kalmanızı sınırlandırarak ve herhangi bir semptom için kendi fiziksel durumunuzu izleyerek kendinizi korumayı düşünmelisiniz. Sonrasında ise aileniz, arkadaşlarınız ve ayrıca toplum hakkında endişelenmelisiniz.

"Salgın, üstesinden geldikten sonra bulaşmayı çok dramatik bir şekilde sınırlayabilen bazı ülkelerde -Singapur ve Çin gibi- başarıyla yönetildi diyor Liebman. "Fakat bunlar otoriter hükümetler. Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkede bu şekilde gerçekleşmez, bu da başkalarını önemseme ilkesini neden korumamız gerektiğini bize hatırlatır diyerek sözlerine devam ediyor. Kendimizi koruyabiliriz ancak diğer insanlar korunmuyorsa bunun önemi olmayabilir. Sadece kendiniz için değil, herkes için optimum düzeyde endişelenmelisiniz.

İlk Adım: Stresi Yönetmek

Stres yönetimi söz konusu olduğunda, haber medyasını 7/24 izlememek iyi bir adım olabilir. Diğer iş veya eğlence etkinlikleriyle dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Arkadaşlarınız, aileniz ve gerektiğinde sağlık hizmeti sağlayıcılarınızla iletişime geçmek rahatlamanın başka bir yolu. İletişimde kalmayı sadece "sosyal kalmak la ilişkilendirmeyin. Bu, yalnız hissetme duyumuzu, izole hissetmemizi engelleyecek bir çıkış noktası aynı zamanda. Ayrıca kullanabileceğiniz bilişsel yeniden yapılandırma mekanizmaları da var. Kendinizi telkin etmek işe yarayan bir yöntem olabilir. "Bu durum kötü evet ama bazı ülkeler bunu atlattı, biz de atlatacağız güzel bir başlangıç cümlesi olabilir. Kendinize, maruz kalmanızın ne anlama geldiğini açıkca ifade edin. "Hoş olmayacak, grip semptomlarım olacak ve yorgun hissedeceğim ama daha önce ciddi grip veya benzeri hastalıklarım olmuştu ve üstesinden gelmiştim 2.cümle olarak oldukça ideal duruyor.

Kendinizi teşhis edin. Durumunuzu izleyin. Stresin sizi gerçekten etkileyip etkilemediğini belirleyin. İzole yaşam uyku, iştah, konsantrasyon ve ruh halinizi etkiliyor mu? Endişelerinizi şiddetlendirebilecek durumlar olabilir, bunu aileniz, arkadaşlarınız ya da hekiminizle paylaşmaktan çekinmeyin.

İçinde bulunduğumuz durum bizi, kişiliğimizi ve sabrımızı test edecek olsa da bu günleri de atlatacağımızı unutmayın. Güven ve umutla, beraber aşacağız.

Medikaynak Referanslar

'We Will Get Through This': Advice for Lessening Your Pandemic Anxiety - Medscape - Mar 31, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler