Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Cevap ise hayır, maskeyi burnu kapatmayacak şekilde sadece ağza takmak uygun değildir. İşte sebebi:

SARS-CoV-2 virüsü, insanların burun yollarında yaşar. Enfekte bir kişi nefes verdiğinde, viral partikülleri burnundan havaya bırakır. (Ve dikkat edin, öksürük veya hapşırıktan değil, basit bir nefes vermeden bahsettiğimize dikkat edin. Basit bir nefes alma eylemi bile partikülleri serbest bırakır.) Ağza ve buruna takılan bir maske, bu bulaşıcı partiküllerin havada kalmasını ve başkalarına ulaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Belki de "yarı maskeleme" yapan insanlar kendilerini sağlıklı hissediyorlar, bu yüzden burunlarından çıkan parçacıkların tamamen zararsız olduğunu varsayıyorlar - zarar yok, faul yok. Ama muhtemelen şimdiye kadar duymuşsunuzdur, insanlar semptomsuz da virüsü bulaştırabilirler, bu yüzden birileri maskesini yarı yarıya takmanın kendileri için güvenli gibi hissedebilir, ancak bunu bilmelerinin hiçbir yolu yoktur.

Ve maske takmak (düzgün) sadece başkalarını korumakla ilgili değildir. Yeni araştırmalar, bir maskenin kullanıcının soluduğu mikropların hacmini azaltarak kullanıcının hastalanmasını önlediğini gösteriyor. Yani burnunuzu açık bırakırsanız, çevrenizdeki havadan daha fazla parçacığı soluyorsunuz ve bu da kendinizin COVID-19'a yakalanma riskini artırıyor.

Bazı insanlar tıkanıklık, septum deviasyonu veya başka bir tıbbi sorun nedeniyle "burnundan nefes almadıklarını" iddia ediyor. Bu yarım maskeye geçiş değildir. Burnunuzdan nefes alamadığınızı hissetseniz bile, hava yine de burun yollarınızdan geçmektedir. Hala viral partikülleri soluyabilir veya burnunuzdan çıkarabilirsiniz. Öyleyse burnunuzun üzerinde hala bir maskeye ihtiyacınız var.

Eğer hem burnunuzu hem de ağzınızı bir maske ile örtmek sizi klostrofobik hissettiriyorsa, burnunuzun ve ağızınızın üzerine makul bir rahatlıkla takabileceğiniz bir tane bulmak için - belki daha büyük boyutlu bir maske veya çok katmanlı bir tozluk - farklı yüz siperliklerini deneyin. Kendinizi COVID-19'a karşı daha güvende tutacak ve ayrıca çevrenizdekileri koruyacaksınız.

Medikaynak Referanslar

https://blogs.webmd.com/public-health/20201027/why-is-it-important-to-cover-your-nose-with-a-mask

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler