Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

New York Eyalet Üniversitesi Binghamton Üniversitesi'nden yapılan araştırmaya göre, daha büyük çocuklar ödüllendirici deneyimlere daha güçlü, olumsuz deneyimlere ise daha az tepki veriyor, bu da geceleri kötü karar almaya yol açabilir. Binghamton Üniversitesi'nde psikoloji yüksek lisans öğrencisi olan Aliona Tsypes, çocukların ergenliğe geçtiklerinde, ödülleri daha fazla takip etmeye ve cezalara daha az tepki vermeye başladıklarını ve birinin ödüllere ne kadar duyarlı olduğunu gün içindeki saatlere göre sirkadiyen ritimlerin değiştiğini belirtmiştir. Tsypes, bu nedenle, günün zamanının çocuklarda ödül tepkisini nasıl etkileyebileceğini ve bunun yaşlarına bağlı olarak nasıl değişebileceğini görmek istediklerini ve bunun özellikle gençlerin risk almasını daha iyi anlamak (ve önlemek) için önemli olduğunu çünkü psikolojik sorunların oranları ergenliğe geçişi sırasında önemli ölçüde arttığını ifade etmiştir. Ayrıca Tsypes bunun, çalışma oturumlarının zamanlamasını potansiyel olarak etkili bir faktör olarak gördüklerinden emin olmak için, ödül kazanan çalışan diğer araştırmacılar için de önemli olduğunu sözlerine eklemiştir.

Erken Ergenlerde Artan Ödül Tepkisinin Akşamları Kötü Kararlar Alma Riskini Arttırabilir

Binghamton Üniversitesi'nde psikoloji profesörü ve Duygudurum Bozuklukları Enstitüsü müdürü olan Tsypes ve Brandon Gibb, 7-11 yaşları arasında 188 sağlıklı çocuğu katılımcı olarak çalışmalarına dahil etmişler ve bilgisayarda yaygın olarak kullanılan basit bir tahmin görevini tamamlamalarını istediler. Bu görevde katılımcılar, ekranda iki kapı görürler ve hangisinin arkasında para olduğunu tahmin ederek her doğru tahmin ettiklerinde 50 sent kazanırlar ve her yanlış tahminlerinde 25 sent kaybederler. Görev sırasında araştırmacılar, çocukların beyin aktivitesini kazanç ve kayıpların nöral yanıtları incelemek için elektroensefalografi (EEG) kullanarak ölçmüşlerdir. Gibb, birinin ödül ve kayıplara karşı tepkisini objektif olarak değerlendirmenin yolunun, para kazanma veya kaybetme hakkında geri bildirim aldıkları bir bilgisayar oyunu oynarken beyin aktivitelerini ölçmek olduğunu belirtmiş ve çalışmalarında öncelikle, kazançlara karşı kazanımlara verilen bu tepkilerin çocuklarda gün boyunca nasıl farklılık gösterebileceğiyle ilgilediklerini ifade etmiştir. Araştırmacılar, daha büyük çocuklarda ödüllere, günün ilerleyen saatlerinde ortalama saat 17: 15'ten sonra, cezalardan daha güçlü sinirsel tepkilere sahip olduklarını, küçük çocuklarda ise bu durumun tersine döndüğünü bulmuşlardır. Bu bulgular, erken ergenlerin ödüllendirme konusunda bu tür deneyimlerin sağlıksız veya tehlikeli olsa bile günün ilerleyen saatlerinde daha fazla dürtüyle karşılaşabileceklerini göstermektedir. Gibb, günün erken saatlerinde erken ergenlerde artan ödül tepkisinin akşamları kötü kararlar almak örneğin riskli davranışlarda bulunmayı seçmek gibi riski daha fazla arttırabileceğini belirtmiştir. Gibb ayrıca, bunun, ergenliğin neden psikopatoloji ve madde kullanım problemlerini geliştirmek için artan bir risk dönemi olduğunu açıklamaya yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi. Tsypes, ergenliğe yaklaşan çocukların ödüllere özellikle duyarlı ve özellikle kayıplara cevap vermediği zamanlar varsa, tehlikeli davranışları önlemek için özellikle dikkat edilmesi gereken önemli zamanlar olabileceğini ifade etmiştir. Tsypes, özellikle intihar ve kendine zarar veren düşünce ve davranışlarla (STB'ler) ilgili olarak ödülle ilgili süreçleri incelemeye devam ettiklerini ve sirkadiyen ritimlerin ödül üzerindeki etkilerini ve bunun STB riskini nasıl etkilediğini daha iyi anlamayı umut ettiklerini belirtmiştir.

Tsypes son olarak, gün içindeki etkilerin kesin olarak sirkadiyen olmadığına dikkat etmenin önemli olduğunu, bu nedenle gelecekteki araştırmaların, ödülle ilgili süreçleri insan sinir sistemindeki diğer döngüsel süreçlerden daha iyi ayırt etmek için ek değişkenleri bir sirkadiyen ritimle örneğin kortizol ile incelenmesi gerektiğini sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Aliona Tsypes, Brandon E. Gibb. Time of day differences in neural reward responsiveness in children. Psychophysiology, 11 March 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler