Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

n-3 PUFA, insan sağlığı ile yüksek oranda ilişkili olmakla birlikte kardiyovasküler sağlık, beyin gelişimi ve bilişsel işlevin yanı sıra iltihaplanma ve iltihaplı hastalıklarda önemli bir rol oynamaktadır. Tüm n-3 PUFA'dan, bu sağlık yararlarının çoğu, 20: 5n-3 yağlı asit EPA ve 22: 6n-3 yağlı asit DHA'ya atfedilmektedir. İnsan sağlığındaki önemi ve diyetteki yağ asidi alımında n-6 yağ asitleri lehine olumsuz bir kayma göz önüne alındığında, günlük en az 0 • 5 g EPA ve DHA alımı Uluslararası Yağ Asitleri ve Lipit (ISSFAL) Çalışmaları Derneği tarafından tavsiye edilmektedir. EPA ve DHA için birincil besin kaynağı ton balığı, somon balığı, ringa balığı veya uskumru gibi soğuk su balıklar olmasına karşın bu tür balıkların alımı genellikle düşüktür. Almanya'da bu, 65-78 mg EPA ve 107-135 mg DHA gibi düşük medyan diyet alımları ile de yansıtılmaktadır. Bu nedenle araştırmacılar, n-3 PUFA takviyesinin faydalı olabileceğini belirtmişlerdir.

Takviye için yaygın olarak kullanılan iyi n-3 PUFA kaynakları, deniz yağları olmakla birlikte en sık kullanılan balık yağıdır. Araştırmacılar yeni bir n-3 PUFA kaynağının, kuzey Atlantik denizinde bulunan bir kopepod olan Calanus finmarchicustan elde edilen deniz yağı olduğunu belirtmişlerdir. n-3 PUFA'nın TAG biçiminde bağlandığı balık yağının aksine, Calanus finmarchicus yağındaki (CO) yağ asitlerinin >%80'i balmumu esterleri biçiminde bağlanmaktadır. Araştırmacılar her halükarda, genellikle gram başına 300 mg EPA + DHA içeren rafine balık yağı ile karşılaştırıldığında, CO'daki EPA ve DHA miktarının nispeten düşük olduğunu ifade etmişlerdir. Yapılan tek dozlu bir çalışma, CO'dan gelen EPA ve DHA'nın balık yağından olduğu gibi eşit derecede biyolojik olarak kullanılabilir olduğunu göstermiş olmakla birlikte, CO'dan uzun vadeli n-3 PUFA alımı henüz çalışılmamıştır.

Calanus finmarchicus yağından gelen mum esterine bağlı n-3 PUFA

Araştırmacılar egzersiz kardiyovasküler sistemin taleplerini artırdığından, egzersiz yapan tüm yaş grupları için bu durumun özellikle ilgi çekici olduğunu belirtmişlerdir. Bugüne kadar, Calanus finmarchicus yağının uzun süreli alımının n-3 PUFA kan seviyeleri üzerindeki etkileri hakkında hiçbir veri mevcut değildir. Bu nedenle, yapılan bu çalışmanın amacı, omega-3 indeksi (O3I) kullanarak CO'nun n-3 PUFA kan seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirmek olarak açıklanmıştır. Araştırmacılar verilerin, daha büyük bir randomize kontrollü çalışmadan kaynaklandığını belirtmişlerdir. Yapılan bu analiz için, yetmiş iki katılımcı yıllık, BMI 27 • 7 numuneleri analiz edilmiştir. Araştırmacılar çalışmaya katılanlardan otuz altısının haftada 2 kez egzersiz yaptığını ve 2 gr CO2 aldığını bildirmişlerdir. Çalışmada bu durumun 124 mg stearidonik asit (SDA), 109 mg EPA ve 87 mg DHA (EXCO grubu) sağlarken, diğer grubun sadece egzersiz yaptığı ( EX grubu) ve bu analiz için bir kontrol görevi gördüğü belirtilmiştir.

Yapılan çalışmada O3I, EXCO grubunda başlangıçta %6 • 07'den 12 hafta sonra %7 • 37'ye yükselirken, EX grubunda önemli bir değişiklik olmadığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar bu verilerin, CO'dan gelen mum esterine bağlı n-3 PUFA'nın nispeten düşük EPA + DHA miktarlarına rağmen O3I'yi önemli ölçüde artırabileceğine dair ilk kanıt sağladığını belirtmişler ve dahası, egzersizin etkilerinin de dışlanabileceğini ifade etmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Wasserfurth P, Nebl J, Boßlau TK, Krüger K, Hahn A, Schuchardt JP. Intake of Calanus finmarchicus oil for 12 weeks improves omega-3 index in healthy older subjects engaging in an exercise programme. Br J Nutr. 2020 Jul 23:1-8. doi: 10.1017/S0007114520002809. Epub ahead of print. PMID: 32698912.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler