Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Küçük çocuklarda, karmaşık kronik hastalığı olanlarda ve şiddetli akut COVID-19 geçirenlerde uzun süreli COVID-19 riski daha yüksektir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) RECOVER Pediatrik Elektronik Sağlık Kayıtları (EHR) Kohortu tarafından yürütülen ve Colorado Çocuk Hastanesi'nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Suchitra Rao tarafından yazılan yeni bir çalışma, çocuklarda akut dönem sonrası SARS-CoV-2 enfeksiyonu sekeli (PASC) ya da uzun COVID'in yetişkinlerde bildirilenden daha düşük olduğunu ve akut COVID-19 ile hastanede yatan çocuklarda uzun COVID-19 oranının daha yüksek olduğunu bildirdi. Çalışma JAMA Pediatrics dergisinde yayınlandı.

Rao: "Çocukların COVID-19 sonrası yaşadığı semptomların çoğunun yetişkinlerde görülenlere benzer olduğu sonucuna vardık; ancak miyokardit, anormal karaciğer enzimleri, saç dökülmesi, deri döküntüleri ve ishal gibi çocuklara özgü bazı belirtiler var. COVID-19'un hem kısa hem de uzun vadede çocuklar üzerindeki etkisinin anlaşılması kritik bir öneme sahip. Bu çalışma çocuklarda akut enfeksiyon sonrası görülen sekelleri keşfetmek için bildiğimiz en büyük çalışmalardan biri. Elektronik sağlık kaydı verilerini kullanan çalışmalar uzun vadeli ileriye dönük çalışmalarla doğrulanması gereken araştırma sorularını keşfetmenin harika bir yoludur." dedi.

Çocuklardaki belirtiler yetişkinlerdeki belirtilerle kısmen örtüşmekle birlikte farklı özelliklere sahiptir. Beş yaşından küçük çocuklarda, tıbbi sorunları olanlarda ve ilk COVID-19 enfeksiyonu ile yoğun bakım ünitesine kabul edilenlerde PASC riski daha yüksek görünmektedir.

"RECOVER Programından EHR temelli kohort çalışmasında çocuklarda ve ergenlerde SARS-CoV-2 enfeksiyonunun akut sonrası sekelinin sendromik, sistemik ve ilaç özellikleri" adlı keşif çalışması, PEDSnet üye kurumlarından alınan elektronik sağlık kaydı verilerini kullandı. SARS-CoV-2 için test yapılan 659.286 çocuk ile negatif test sonucu pozitife dönen 59.893 çocuğu karşılaştırdı.

NIH RECOVER Pediatrik EHR Kohort araştırmacıları, 1 Mart 2020 ile 31 Ekim 2021 arasında ülkedeki sekiz pediatrik sağlık sisteminden birinde SARS-CoV-2 testi yapılan 21 yaşından küçük çocukların ve kişilerin EHR verilerini kullanarak çok durumlu bir analiz gerçekleştirdi. Klinisyenler, testi takip eden 1-6 ay içinde PASC ile ilişkili durumları, semptomları ve ilaçları belirlediler. Test yapılan 660.000 çocuktan %9'u pozitifti ve çoğu ayakta tedavi alarak test edildi.

Enfeksiyonla en güçlü şekilde ilişkili semptomlar koku ve tat kaybı, saç dökülmesi, göğüs ağrısı, anormal karaciğer enzimleri, deri döküntüleri, ateş ve titreme, yorgunluk ve halsizliktir. Enfeksiyonla en güçlü şekilde ilişkili durumlar arasında miyokardit, akut solunum sıkıntısı ve miyozit yer almaktadır. Ayrıca, PASC testi pozitif çıkan çocuklar arasında testi negatif olanlara göre zihin sağlığı tedavisi arasında bir ilişki saptandı.

Medikaynak Referanslar

Children's Hospital Colorado. "Post-acute COVID-19 in children less common than in adults but more frequent than hospitalization rates for acute COVID-19, study finds: Higher risk of long COVID-19 in younger children, those with complex chronic conditions and those with more severe acute COVID-19 illness." ScienceDaily. ScienceDaily, 29 August 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220829112851.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler