Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Birleşik Krallık'taki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, koronavirüsün uzun vadede beyin kaybına neden olabileceğini ve bazı COVID-19 hastalarının koku ve tat alma duyularını kaybetmesinin nedeni olabileceğini buldu.

CNBC'de yayınlanan The News with Shepard Smith'e konuşan eski FDA Direktörü Scott Gottlieb, "Kısacası, çalışma COVID'den uzun vadeli beyin dokusu kaybı olabileceğini ve bunun bazı uzun vadeli sonuçları olabileceğini gösteriyor." dedi. Gottlieb, "Bunu zamanla telafi edebilirsiniz, bu nedenle semptomlar ortadan kalkabilir, ancak doku aslında virüsün bir sonucu olarak tahrip olmuşsa, dokuyu asla geri kazanamazsınız" diye de belirtti.

Araştırmaya göre, Birleşik Krallık'taki araştırmacıların, koronavirüs pandemisinin başlamasından önce yaklaşık 40.000 kişi üzerinde yapılan beyin görüntü testlerine erişimleri vardı.

2021'de yüzlerce kişiden daha fazla beyin taraması için geri gelmeleri istendi ve yaklaşık 800 kişi yanıt verdi. Bu hastalardan 404'ünün COVID-19 testi pozitif çıktı ve 394'ünün pandemi öncesi ve sonrasında alınan kullanılabilir beyin taramaları yapıldı. Pandemi öncesi ve sonrası beyin taramalarının karşılaştırılmasıyla, beynin koku ve tat ile bağlantılı bölümlerinde "gri madde kaybı ile beyinde COVID-19'un önemli etkileri" bulundu.

Çalışmada, bütün önemli sonuçların, sol beyinde, birincil veya ikincil kortikal tat ve koku alma alanlarında, gri madde bilgisi (hacim, kalınlık) kullanılarak bulunduğu gösterilmiştir. Koku ve tat kaybı, COVID-19 enfeksiyonunun ayırt edici özelliklerinden biridir. Araştırmalar, bu belirtilerin virüsün ilk kez ortaya çıkmasından sonra 5 aya kadar devam edebileceğini göstermektedir.

Gottlieb, "Kortikal doku miktarındaki azalma, beynin kokudan sorumlu yerlere yakın bölgelerinde gerçekleşmiştir." dedi. "Bunun gösterdiği şey, koku kaybının, devam etmekte olan daha birincil bir sürecin bir etkisi olduğu ve bu sürecin aslında kortikal dokunun küçülmesi olduğudur." diye belirtti.

Medikaynak Referanslar

CNBC. "New Covid study hints at long-term loss of brain tissue, Dr. Scott Gottlieb warns."

MedRxiv. "Brain imaging before and after COVID-19 in UK Biobank."

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler