Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çay ve kahvenin, kafein gibi biyoaktif bileşenler yoluyla cilt karsinogenezisinde koruyucu bir rol oynadığına dair çeşitli hipotezler vardır ancak şimdiye kadar elde edilmiş olan epidemiyolojik kanıtlar tutarlı bir yanıt sağlayamadı. Mevcut veriler, bazal hücreli karsinomayla (BCC) melanom veya skuamöz hücreli karsinomaya göre daha belirgin ters ilişkiyi desteklemektedir.

Çay, kahve ve kafeinin erken başlangıçlı BCC ile ilişkili olup olmadığını anlamak için, Connecticut'taki bir vaka-kontrol çalışmasında 767 kişiden oluşan hispanik dışı beyaz bir popülasyondan gelen veriler değerlendirildi. BCC vakaları (n = 377) Yale Üniversitesi'nin Dermatopatoloji veritabanı ile tanımlandı. Kontrol grubu ise (n = 390) aynı veritabanındaki bireylere yaş, cinsiyet ve biyopsi açısından benzer, benign cilt teşhisi olan örneklendi.

Katılımcılar, kafeinli kahve ve sıcak çay tüketiminin de değerlendirildiği görüşmeler yaptılar. Düzenli tüketim, sıklık ve süre ölçümleri için koşulsuz lojistik regresyon ile çok değişkenli odds oranlarını (OR'ler) ve % 95'i güven aralıklarını (CI'lar) hesaplandı.

Analizin sonucuna göre kafeinli kahve ve sıcak çayın kombine düzenli kullanımı, erken başlangıçlı BCC ile ters orantılıydı (OR = 0.60,% 95 GA = 0.38-0.96). Bu kaynaklardan gelen en yüksek kafein tüketen kategoride olanlarda ise BCC riski % 43 azaldı (% 0,57,% 95 GA = 0.34-0.95, P-trend = 0.037).

Bu çalışmada elde edilen bulgular, kısmen kafeinin neden olabileceği erken başlangıçlı BCC ile ilişkili olarak kafeinli kahve ve çay ile koruyucu bir etki olduğunu düşündürmektedir. Bu çalışma ile, bu içeceklerden potansiyel sağlık yararları önermek üzere giderek yeni bir literatür eklenmiş oldu.

Medikaynak Referanslar

Ferrucci LM et al. Tea, coffee, and caffeine and early-onset basal cell carcinoma in a case-control study. Eur J Cancer Prev. 2014 Jul;23(4):296-302. doi: 10.1097/CEJ.0000000000000037.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler