Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Üye Olun / Giriş Yapın Medikaynak Icon
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

COVID-19 aşıları, hastalığa yakalanmadan vücudumuzun COVID-19'a neden olan virüse karşı bağışıklık geliştirmesine yardımcı olur. Farklı aşı türleri, koruma sağlamak için farklı şekillerde çalışır, ancak tüm aşı türlerinde vücuda, gelecekte bu virüsle nasıl savaşılacağını hatırlayacak "hafıza" T lenfositleri ve B lenfositleri sağlanır. Aşılamadan sonra vücudun T lenfositleri ve B lenfositleri üretmesi tipik olarak birkaç hafta sürer. Bu nedenle, bir kişinin aşılamadan hemen önce veya hemen sonra COVID-19'a neden olan virüsle enfekte olması ve ardından aşının koruma sağlamak için yeterli zamanı olmadığı için hastalanması mümkündür. Bazen aşılamadan sonra bağışıklık oluşturma süreci ateş gibi semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar normaldir ve vücudun bağışıklık kazandığının bir işaretidir.

Yani COVID-19 aşılarının çoğunluğu COVID-19'a neden olan canlı virüsü içermez, bu nedenle COVID-19 aşısı olmak sizi hasta edemez.

Mümkün olduğunca hızlı ve oldukça fazla COVID-19 aşısı geliştirilirken, kullanım için yetkilendirilmiş veya onaylanmış herhangi bir aşının güvenliğini sağlamak için rutin süreçler ve prosedürler yürürlükte kalmaya devam etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde şu anda mevcut olan tüm COVID-19 aşılarının COVID-19'u önlemede oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. Geliştirilmekte olan tüm COVID-19 aşıları, klinik araştırmalarda dikkatlice değerlendirilmektedir ve yalnızca COVID-19 kapma olasılığınızı önemli ölçüde düşürdükleri takdirde onaylanmaktadırlar.

COVID-19 olduğunuzda doğal bağışıklık sistemi sonraki enfeksiyonlar için buna direnç kazanabilir. Mevcut kanıtlar, COVID-19'a neden olan virüsle yeniden enfeksiyonun ilk enfeksiyondan sonraki 90 gün içinde nadir olduğunu göstermektedir. Ancak uzmanlar, bu korumanın ne kadar süreceğini kesin olarak bilmiyorlar ve COVID-19'dan ciddi hastalık ve ölüm riski, doğal bağışıklığın tüm faydalarından çok daha ağır basıyor. COVID-19 aşısı, hasta olmak zorunda kalmadan bir antikor tepkisi oluşturarak sizi korumaya yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi için COVID-19 Hastalarında SARS-CoV-2’ye Karşı Antikor Yanıtları'nı okuyabilirsiniz.

COVID-19 Aşı Türleri

Şu anda, üç ana COVID-19 aşısı türü bulunmaktadır. Aşağıda, her bir aşı türünün vücudumuzu COVID-19'a neden olan virüsü tanımaya ve bu virüsten korumaya nasıl yönlendirdiği açıklanmaktadır. Bu aşıların hiçbiri size COVID-19 bulaştırmaz.

  • mRNA aşıları, hücrelerimize virüse özgü zararsız bir proteinin nasıl yapılacağına dair talimatlar veren COVID-19'a neden olan virüsten materyal içerir. Hücrelerimiz proteinin kopyalarını yaptıktan sonra, aşıdaki genetik materyali yok ederler. Vücudumuz, proteinin orada olmaması gerektiğini bilir ve gelecekte enfekte olursak COVID-19'a neden olan virüsle nasıl savaşılacağını hatırlayacak T-lenfositler ve B-lenfositler oluşturur.
  • Protein alt birimi aşıları, tüm mikrop yerine COVID-19'a neden olan virüsün zararsız parçalarını (proteinlerini) içerir. Aşı olduktan sonra bağışıklık sistemimiz proteinlerin vücuda ait olmadığını anlayarak T lenfositleri ve antikorları üretmeye başlar. Gelecekte enfeksiyon kaparsak, hafıza hücreleri virüsü tanıyacak ve onunla savaşacaktır.
  • Vektör aşıları, COVID-19'un hücre içine sokulmasına neden olan virüsten genetik materyale sahip canlı bir virüsün zayıflatılmış bir versiyonunu (COVID-19'a neden olandan farklı bir virüs) içerir (buna viral vektör denir). Viral vektör hücrelerimizin içine girdiğinde, genetik materyal, hücrelere COVID-19'a neden olan virüse özgü bir protein yapma talimatı verir. Bu talimatları kullanarak hücrelerimiz proteinin kopyalarını çıkarır. Bu, vücudumuzu, gelecekte enfekte olursak bu virüsle nasıl savaşılacağını hatırlayacak T lenfositleri ve B lenfositleri oluşturmaya yönlendirir.

Çoğu COVID-19 Aşısı Birden Fazla Doz Olmayı Gerektirir

COVID-19 aşılarında ilk doz aşı koruma inşa etmeye başlar. Aşının sunduğu en yüksek korumayı elde etmek için birkaç hafta sonra ikinci bir doza ihtiyaç vardır.

COVID-19 Aşıları Pandemiyi Bitirmede Önemli Bir Rol Oynayacak

Maskeler takmak ve sosyal mesafe koymak, virüse maruz kalma veya onu başkalarına yayma riskini azaltmanıza yardımcı olur ancak bu önlemler yeterli değildir. Aşılar bağışıklık sisteminizle birlikte çalışacak, böylece maruz kaldığınızda virüsle savaşmaya hazır olacaktır. Aşı olmak, kendinizi ve başkalarını korumak için COVID-19'a karşı en iyi korumayı sağlayacaktır. Pandemiyi durdurmak, elimizdeki tüm araçları kullanmayı gerektirir. Uzmanlar, COVID-19 aşılamasının hastalığın toplumlarda yayılmasını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edindikçe, CDC en son bilimi kullanarak toplulukları korumak için önerileri güncellemeye devam edecektir.

Medikaynak Referanslar
  1. "COVID-19 And Your Health". Centers For Disease Control And Prevention, 2020, https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/how-they-work.html. Accessed 14 Jan 2021.
  2. "COVID-19 And Your Health". Centers For Disease Control And Prevention, 2020, https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/vaccine-benefits.html. Accessed 14 Jan 2021.
+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler