Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Atriyal fibrilasyon, dünya genelinde 33 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir ve dört yetişkinden birinin yaşamı boyunca bir noktada gelişmesi muhtemeldir. Sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir ve herhangi bir tedavisi mevcut değildir. Yapılan yeni bir çalışmada, düzenli çikolata tüketiminin, azalmış atriyal fibrilasyon gelişme riski ile ilişkili olabileceği gösterildi. Çalışmaya "Danish Diet, Cancer and Health Study ’den yaşları 50-64 arasında değişen 26,400’ü erkek ve 29,100’ü kadın olmak üzere 55,502 kişi dahil edildi. Katılımcılar, bir haftalık çikolata tüketimine ilişkin bilgileri 30 gr’lık porsiyonlar olarak sınıflandırdılar. Danimarka'da tüketilen çoğunlukla sütlü çikolata olmakla birlikte, katılımcılardan tüketilen çikolatanın türünü belirtmeleri istenmedi. Çalışmanın başında, katılımcıların kalp hastalığı risk faktörleri, beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimlerine ilişkin bilgileri kaydedildi. Katılımcıların daha sonra ki sağlık takipleri, hastane tedavisi ve ölüm vakaları üzerine ulusal kayıtlar kullanılarak izlendi.

Araştırmacılar, en çok çikolata tüketenlerin, daha çok günlük kalori alma eğiliminde olduklarını, bu kalorinin çoğunun çikolatadan geldiğini ve en az çikolata tüketenlerden daha eğilimli olduklarını gözlemlediler. Ortalama 13,5 yıl olan izleme süresi boyunca, 3346 yeni atriyal fibrilasyon vakası teşhis edildi. Kalp hastalığına ilişkin diğer faktörleri de hesaba kattıktan sonra, yeni teşhis edilen atriyal fibrilasyon oranı ayda 1-3 porsiyon çikolata tüketenler için ayda 1'den az porsiyon çikolata tüketenlere göre % 10 daha düşüktü. Bu fark, haftada 1 porsiyon tüketenler için % 17, haftada 2-6 porsiyon için yüzde 20, günlük 1 veya daha fazla porsiyon için yüzde 14 daha düşüktü. Veriler cinsiyete göre incelendiğinde, atriyal fibrilasyon insidansı, çikolata tüketimi dikkate alınmaksızın, kadınlar arasında daha düşüktü fakat yüksek çikolata alımı ile kalp flutter riski arasındaki ilişki, potansiyel olarak etkili faktörleri hesapladıktan sonra bile mevcuttu. Kadınlar için en güçlü ilişki, haftada 1 porsiyon çikolata porsiyon tüketim ile %21 daha düşük risk ve erkekler ise haftalık 2-6 porsiyon tüketim ile %23 daha düşük risk şeklinde görüldü.

Medikaynak Referanslar

Elizabeth Mostofsky, Martin Berg Johansen, Anne Tjønneland, Harpreet S. Chahal, Murray A. Mittleman, Kim Overvad. Chocolate Intake and Risk of Clinically Apparent Atrial Fibrillation: the Danish Diet, Cancer, and Health Study. Heart, May 23, 2017.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler