Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir araştırmaya göre, nörobilimciler tarafından genellikle göz ardı edilen bağışıklık hücrelerinin, bir hayvanın cinsel davranışının erkek veya dişi için daha tipik olup olmayacağını belirlemede önemli bir rol oynadığı görülüyor.

Mast hücrelerinin cinsel davranıştaki rolünü daha iyi anlamak için, araştırma ekibi bu hücreleri erkek sıçan ceninlerinde baskıladı ve daha sonra farelerin gelişimini gözlemledi. Araştırmacılar, bu erkek hayvanlardan birini bir dişiyle eşleştirdi ve erkeğin dişiye cinsel açıdan ilgi duyup duymadığını izlediler. Mast hücreleri baskılanmış olan erkekler, tipik erkeklerden çok daha az ilgiliydi, neredeyse dişi gibi davranıyorlardı.

Araştırmacılar ayrıca, mast hücrelerini uyarıcı bir kimyasal ile aktive ederek dişi yeni doğan fareleri manipüle etti. Mast hücreleri aktive edilen bu dişi fareler erkek gibi davrandılar. Bu dişi fareler de diğer dişilere karşı erkek cinsel davranışlarına uygun hareket etmek için güçlü bir şekilde motive olmuş görünüyorlardı.

Mast Hücresi ve Östrojen Etkileşimi

Araştırmacılar, östrojenin beyindeki mast hücrelerini etkilediğini ve bu mast hücrelerinin hayvanın cinsel gelişimini yönlendirdiğini belirtiyorlar.

Araştırmada belgelenen davranış değişikliklerine ek olarak, araştırmacılar hücresel seviye değişikliklerini de incelediler. Erkek yeni doğan sıçanların maskülen dozda östrojene maruz kalması beyinde mast hücrelerinde artışa neden oldu. Bu hücreler, insan-beyin modelini aktive etmek için diğer beyin hücrelerini (mikroglia) uyaran histamin salgıladılar.

Bilim adamları, cinsiyet farklılıklarının erken gelişim sırasında hormonlar tarafından programlandığını bilmelerine rağmen, beyin ve davranışların oluşma biçimine katkıda bulunan hücresel seviye değişiklikleri hakkında sınırlı bilgiye sahipler.

Eğer insan gelişimi, bu hayvan çalışmasında görülenleri yansıtıyorsa, gebelikte alerjik reaksiyon, yaralanma ya da iltihaplanma gibi nispeten daha küçük etkilerin, çocuklarda cinsel davranış gelişimini yönlendirebileceğini belirttiler. Hatta hamilelik sırasında kullanılan antihistaminik veya ağrı kesicilerin de bu gelişimi etkileyebileceği düşünülmektedir.

Medikaynak Referanslar

Lenz KM, et al. Mast Cells in the Developing Brain Determine Adult Sexual Behavior. The Journal of Neuroscience, 2018; 1176-18 DOI: 10.1523/JNEUROSCI.1176-18.2018

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler