Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bağışıklık sistemi kişiden kişiye farklılık gösteren ve anlaşılması çok zor olan bir mekanizma. Bireylerin bağışıklık sistemini etkileyen faktörleri daha iyi anlayabilmek için Belçika VIB ve KU Leuven ve İngiltere Babraham Enstitüsünde, 2-86 yaşları arasındaki 670 kişinin dahil olduğu bir araştırma yapıldı. Yaş, cinsiyet ve obezite de dahil olmak üzere bir dizi faktörün etkileri değerlendirildiği çalışmada, kişinin bağışıklık sistemini en çok etkileyen faktörlerden birinin çocuk yetiştirtirmek olduğu görüldü. Araştırmaya göre toplum genelindeki farklılığa rağmen, birlikte yaşayan ve çocuk büyüten bireylerin immün sistemindeki farklılıkları %50 oranında azalmış.

Araştırmacılar ilk defa yakın ilişkideki iki farklı bireyin bağışıklık sistemlerinin kıyaslandığını belirttiler. Ebeveynliğin kişilerin kendi tercihleri ile oluşan çevresel sorunların immün sistemlerini yeniden yapılandırdığını, şaşırtıcı olarak çocuk yetiştirmenin bağışıklık sistemini güçlü enteritlerden daha çok etkilediğini gösterdiler. Uyku yoksunluğu, stres, kronik enfeksiyonlar bizlere gri saçlardan daha fazlasını verdiğini, bunu her ebeveynin anlayacağını belirttiler.

Çalışmada, katılımcılar 3 yıl boyunca incelendi. Düzenli aralıklara yapılan immün sistem monitorizasyonu kişilerin grip aşısı ve gastroenteritte bile immün sistemlerinin zamanla istikrarlı olduğunu orjinal kararlı duruma sıçrama eğiliminde olduğunu gösterdiler.

Çocuk sahibi olmak dışında; yaş, obezite, cinsiyet, anksiyete ve depresyon gibi diğer etmenler değerlendirildiğinde, yaşın bağışıklık sistemimizde çok önemli olduğu ; yaşa bağlı aşılamaya verilen yanıtta azalma ve enfeksiyona karşı dirençte düşme olduğu görüldü.

Sonuç olarak araştırmacılara göre hepimiz istikrarlı bir bağışıklık sistemine sahibiz ve bağışıklık sistemimizin çok az bir kısmı genetik faktörlerden etkileniyor. Araştırmacılar bağışıklık sistemini belirleyen en önemli faktörün yaş olduğunu ve bu büyük ihtimalle yaşla birlikte aşıya verilen yanıtın ve enfeksiyona olan direncin düşmesi ile ilgili olduğunu söylediler.

Medikaynak Referanslar

 

  1. Edward J Carr, et al. The cellular composition of the human immune system is shaped by age and cohabitation. Nature Immunology, 2016; DOI: 10.1038/ni.3371
+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler