Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çocuklarda beyin kanseri her zaman yıkıcı bir tanıdır, ancak McMaster Üniversitesi araştırmacıları, en ciddi pediatrik beyin kanseri türlerinin tedavilere daha iyi yanıt vermesinin bir yolunu bulmuş olabilir.

Medulloblastoma (MB) en sık görülen kötü huylu çocukluk çağı beyin tümörüdür ve son zamanlarda dört moleküler alt tipte kategorize edilmiştir. Grup 1 tümörleri mükemmel sonuçlara sahiptir, nadiren yayılır ve nadiren ölümcüldür. Ancak Grup 2, 3 ve 4 hala agresiftir, metastatik yayılır ve tam tedaviye rağmen hastaların% 20-30'unda öldürücüdür.

Grup 1 MB aynı zamanda Wnt alt tipi olarak da adlandırılır, çünkü normal gelişim sırasında çok sayıda doku ve organda önemli bir sinyal yolu olan Wnt sinyal yolunun görünür aktivasyonu ile karakterize edilir.

Dr. Sheila Singh'in McMaster Üniversitesi laboratuvarında bugün Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırma, medulloblastomun Wnt olmayan alt tiplerinde Wnt yolunu aktive edebilen küçük bir molekül bileşiği tanımladı ve bu agresif kanser formlarını tedavilere daha duyarlı hale getirdi.

Çalışma ayrıca, tarihsel olarak kanseri teşvik ettiği düşünülen Wnt yolunun, belirli bağlamlarda bir kanser inhibitörü olarak işlev gördüğünü de buldu.

Grup 3 veya 4 MB'de Wnt'yi aktive etmenin tümörü daha az agresif hale getirip getirmediğini, kanser kök hücre fraksiyonunu ve kendini yenileme yeteneğini azaltıp azaltmadığını ve tümörün büyüme ve yayılma yeteneğini azalttığını görmek için birkaç farklı yol araştırdı.

Bireysel beyin tümörü kök hücrelerinin genetik dizilimini gerçekleştirerek, Grup 2, 3 ve 4 kanserlerdeki hücrelerin nadir bir fraksiyonunun Wnt aktif olduğunu ve bu hücreler sıralandığında daha küçük, daha iyi huylu görünen tümörler ürettiğini buldu. Wnt inaktif hücreler ise agresif, metastatik tümörleri oluşturur.

Ekip daha sonra Wnt olmayan medulloblastoma alt tip tümörlü farelerde Wnt yolunu açan küçük bir molekülü test etti, bu da tümör büyümesinde bir azalma ve daha iyi hayatta kalma ile sonuçlandı.

Şu anda Calgary Üniversitesi'nde nöroşirürji asistanı olan Manoranjan, "Çalışmamız, tarihsel olarak kanseri teşvik ettiği düşünülen Wnt yolunun belirli bağlamlarda bir tümör baskılayıcı işlevi görebileceğini gösteriyor" dedi. "Ayrıca tüm farklı alt türlerin Wnt aktif hücrelerinin azınlık bir kısmına sahip olduğunu gördük ve bu umut verici."

Araştırmanın kıdemli yazarı Singh, şu anda diğer koşullar için kullanılmakta olan bir ilacın Wnt sinyalini seçici ve spesifik olarak etkinleştirdiğini ekledi.

"Sonunda, Wnt aktivasyonu, tedaviye dirençli medulloblastoma için yenilikçi bir hedefli terapötik strateji sunabilir" dedi.

Araştırma, başta Kanada Sağlık Araştırma Enstitüleri, Kanser Araştırma Derneği ve Kanada Beyin Tümörü Vakfı olmak üzere çeşitli ajanslar tarafından finanse edildi.

  1. Benzer İçerikler