Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hem astım hem de obezitenin kökenleri erken yaşlarda olduğundan, astım obezite birlikteliğinin de çocuk gelişiminin bu kritik zaman diliminde kurulması mümkündür. Önceki çalışmalar, prenatal diyet veya maternal obezite gibi rahim içi maruziyetlerde, her iki bozukluğun da artmış riske sahip olabileceğini göstermiştir. Yapılan yeni bir çalışma da bunu destekler niteliktedir. Bugüne kadar yapılmış en büyük uluslararası çalışma olan bu çalışmaya göre, astımlı bebeklerin obez olma olasılığı daha yüksektir.

Astım, ABD 'de yaklaşık yaklaşık 6.5 milyon çocuğu etkilemektedir. Kronik bir çocukluk çağı hastalığıdır ve eğer obezite riskini arttırıyorsa, ebeveynlere ve doktorlara nasıl davranılacağı konusunda tavsiyelerde bulunulabilir ve küçük çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olunabilir.

Yürütülen bu çalışma, erken başlangıçlı astım ve obezite ile ilgili en büyük çalışmadır. Avrupa çapında 20.000'den fazla katılımcının verisi incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre hışıltı ve nefes darlığının ötesinde astım, gençleri hayatın sonraki dönemlerinde diğer sağlık sorunlarına daha duyarlı hale getiren bulgulara da yol açabilmektedir.

İlaç Kullanımıyla Risk Artıyor

Avrupa genelinde toplanan, çocukların sağlığı ile ilgili büyük veriden yararlanan bilim adamları Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere 1990 ve 2008 yılları arasında doğan 21.130 çocuğu araştırdılar. Çocuklar 3 ila 4 yaşlarında astım teşhisi almışlardı ve bilim adamları çocukları 8 yaşına kadar izlediler. Amaçları erken başlangıçlı astımın oluşturduğu sağlık risklerine odaklanmaktı.

Araştırmacılar, astım tanısı alan çocukların astım tanısı olmayanlara göre, obez olma risklerinin %66 daha yüksek olduğunu buldular. Kalıcı hışıltılı semptomları olan çocuklar için obezite geliştirme riski, bu semptomları olmayan çocuklara göre %50 daha yüksekti. Çalışmaya göre aktif astımı olan çocukların obezite geliştirme olasılığı astımlı ve hışıltılı olmayanlara göre neredeyse iki kat daha fazlaydı. Bulgular, ABD'de yapılan ve astımın obezite riskini arttırdığını gösteren daha önceki, ancak daha küçük popülasyonlu çalışmalarla tutarlıydı.

Astım, fiziksel aktiviteye engel olarak kabul edilir ve bu da vücutta yağ birikmesine yol açabilecek bir durumdur. Ayrıca geçmişten beri yüksek dozda inhale kortikosteroidlerin astımlı çocuklarda obezite riskini arttırdığı varsayılmıştır. Çalışmada bu durumları destekler şekilde, ilaç kullanan astımlı çocukların obezite geliştirme riski en yüksek bulunmuştur.

Elde edilen bulgular astım ve obezite ilişkisini bariz bir şekilde ortaya koymaktadır ve sağlık çalışanlarını bu konu üzerine eğilmeye teşvik eder niteliktedir.

Medikaynak Referanslar

Zuelma A, et al. Does early onset asthma increase childhood obesity risk? A pooled analysis of 16 European cohorts. European Respiratory Journal, 2018; 52 (3): 1800504 DOI: 10.1183/13993003.00504-2018

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler