Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günümüzde gençler sosyal medya ve televizyon karşısında oldukça uzun vakit geçiriyorlar. Sosyal medya ve televizyonda, ergenler, mükemmel bir bedene sahip ve daha heyecan verici veya zengin bir yaşam tarzına sahip yaşıtlarını takip ediyorlar. Peki, bu kusursuz yaşantıları izlemek gençlerin psikolojileri üzerinde nasıl etkilere sahip?

Montreal Üniversitesi araştırmacıları bu soruya cevap aramak için yeni bir çalışma yaptılar. Çalışmalarında, gençlerin sosyal medyayı ve televizyonu izlemeleriyle, depresyon riskinin artıp artmadığını araştırdılar. Araştırma, belirli bir yılda bazı dijital medya biçimlerini kullanmak için harcanan zamanın artmasının aynı yıl içinde depresif belirtileri öngördüğünü ortaya koydu.

Çalışmaya, 12 ila 16 yaşları arasında takip edilen yaklaşık 4.000 Kanadalı genç dahil edildi. Katılımcılar, her yıl, sosyal medya, televizyon, video oyunları ve bilgisayar kullanımı olmak üzere dört farklı tür sosyal medya kullanım saati hakkında bilgi verdiler. Ayrıca, çalışmanın devam ettiği dört yıl boyunca çeşitli depresif belirtilerle ilgili anketleri tamamladılar.

Ortalamadan daha yüksek sosyal medya kullanımı ve televizyonun önünde geçirilen zaman, daha ciddi depresyon semptomlarıyla ilişkiliydi. Gençler sosyal medyayı kullandıklarında ve televizyon izlediklerinde, daha şiddetli depresyon semptomları görüldü. Daha yüksek seviyelerde video oyunu ve bilgisayar kullanımı, depresyon belirtileri ile ilişkili değildi.

Kesin Yargı için Daha Fazla Araştırmaya İhtiyaç Var

Araştırmacılar, bulguların, gençlerde depresyonun önlenmesinde faydalı olabileceğini belirttiler. Gençlerin sosyal medya ve televizyon kullanımını düzenlemenin, gençlerin depresif ruh halini veya depresif belirtilere karşı kırılganlığı yönetmelerine yardımcı olmanın bir yolu olabileceğini aktardılar.

Ebeveynlerin gereken özeni göstermeleri gerektiğini vurguladılar. Çocuklarının, sosyal medya ve televizyon kullanımlarını, depresyonun gelişmesini önlemek ve mevcut semptomları azaltmak için düzenlenmelerini önerdiler.

Araştırmacılar, gençlerin sosyal medya kullanımının yüksek depresyon oranları ile bağlantılı olduğunu doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini de eklediler. Çalışmalarının, depresyon ile fazla sosyal medya veya televizyon kullanımı arasında sebep-sonuç ilişkisi olup olmadığını kanıtlamadığının altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Robert Preidt. Too Much Social Media a Depression Risk for Teens, HealthDay 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler