Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Anestezistler, hemşireler ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından, COVID-19 hastaları da dahil olmak üzere solunum yetmezliği olan hastalar için ek tedavi seçenekleri sağlayabilen ve tasarımı, gelişmekte olan ülkelere kolayca uyarlanabilen yeni bir negatif basınçlı ventilatör oluşturulmuştur. 1950'lerde polio hastalarının tedavisine yardımcı olmak için kullanılan cihazlara tasarımsal olarak benzer olmasına karşın ölçeği çok daha küçük ve kullanımı daha kolay olan yeni exovent sistemiyle ilgili ayrıntılar Anesthesia'da yayınlanmıştır.

Yazarlar tam anlamıyla test etmek için klinik bir araştırmanın gerekli olduğunu açıkça belirtmesine rağmen, bu sistemin kullanılmasının uyutulması gerekmeyen veya yapay bir hava yoluna sahip olmayan hastalara daha fazla rahatlık sağlayacağını belirtmişlerdir. Araştırmacılar hastaları yakından izledikten sonra, sistemin aynı zamanda daha az hemşirelik bakımı anlamına geldiğini ve hastanenin herhangi bir yerinde ve hatta potansiyel olarak evde kullanılabileceğini ifade etmişlerdir. Yeni sistem için personel gereksinimleri, tipik olarak günümüzün yoğun bakım ünitesi ventilatörlerinden çok daha düşük olmakla birlikte eşdeğer hastalık şiddeti için diğer yoğun olmayan pozitif basınç sistemlerinden daha düşük olacaktır. Bilim insanları negatif basınç cihazlarının, akciğer dokusunun normal solunum gibi genişlemesine ve işlev görmesine olanak sağlaması için vücut dışındaki basıncı düşürdüğünü, konvansiyonel vantilatörler ve mevcut kullanımdaki sürekli pozitif hava yolu (CPAP) basınç sistemleri gibi pozitif basınçlı cihazların ise, pozitif basınç altında havayı akciğerlere ittiğini belirtmişlerdir.

Exoventin beklenen avantajları

Negatif basınç cihazları ile ilgili araştırmalar 1950'lerden beri seyrekleşmiş, o zamandan beri pozitif basınç cihazları çok daha küçük, daha ucuz ve daha kullanışlı hale gelmiştir. COVID-19 krizine yanıt olarak Mart 2020'de kurulan exovent, SARS-CoV-2'nin sunduğu zorluklarla mücadele etmek için İngiltere Hükümeti'nin hızlı yenilik çağrılarından ilham almıştır. Ekibin anestezistler, yoğun bakım danışmanları, hemşireler, tıbbi klinisyenler, mühendisler, akademisyenler, bilim insanları ve üreticilerden oluştuğu bildirilmiştir. Bu girişimin, Birleşik Krallık'ın Ventilatör Mücadelesi'nin bir parçası olmadığı çünkü bu projenin yalnızca pozitif basınçlı cihazlar için yeniliği teşvik ettiği belirtilmiştir. İngiltere Newcastle Üniversitesi, Çeviri ve Klinik Araştırma Enstitüsü'nden ortak yazar Dr. Malcolm Coulthard, exovent ekibinin, negatif basınçlı ventilasyonun yaklaşık 100 yıllık negatif basınçlı ventilasyon kullanımından öğrenilenlere dayalı olarak, 1950'lerin çocuk felci salgını sırasında elde ettiği faydaları keşfetmeye odaklandığını ifade etmiştir.

Negatif basınç kullanımı, soluk borusuna yerleştirilen bir tüple pozitif basınçlı ventilasyondan veya sıkıca oturan bir yüz maskesi aracılığıyla CPAP uygulamasından çok daha az müdahaleci ve normal soluma benzemektedir. Bilim insanları exovent sistemin non-invaziv olduğunu, bunun da hastaların nefes borularını entübe etmelerine ve anestezi almalarına gerek olmadığı anlamına geldiğini belirtmiştir. Oksijenin, hastane oksijen kaynaklarını basınç altına alan yüksek akışlı bir oksijen cihazından ziyade normal bir oksijen maskesi veya burun uçları şeklinde verilebileceğini belirtmişlerdir.

Exovent, hastaların bilinçli kalmasını, ağızdan yiyecek ve ilaç alabilmesine ve sevdikleriyle telefonda konuşabilmesine izin veren bir sistemdir. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde uygulanabilecek pozitif basınçlı ventilatörlere göre exovent'in beklenen avantajları, bilinci açık hastalara oksijen desteği sağlamak için gereken daha az kaynağı sağlaması ve daha fazla oksijen korunum potansiyeli içermesidir.

Medikaynak Referanslar

New negative pressure ventilator requiring fewer staffing resources developed in fight against COVID-19, Science Codex, January 20, 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler